Toyota a CaetanoBus uvádějí bezemisní autobusy pod společnou značkou

Portugalský výrobce autobusů CaetanoBus a společnost Toyota oznámili, že uvedou pod společnou značkou akumulátorový městský autobus e.City Gold a elektrický autobus na palivové články H2.City Gold. 

Toyota Motor Europe se věnuje začleňování technologie palivových článků včetně sad palivových článků, vodíkových zásobníků a dalších klíčových komponent do vodíkových městských autobusů firmy CaetanoBus už od roku 2019. V prosinci 2020 pak Toyota Caetano Portugal (TCAP) vstoupila jako akcionář do firmy CaetanoBus s cílem podpořit rychlou expanzi klíčových aktivit výroby, vývoje a prodeje bezemisních autobusů.

Portugalský výrobce během loňského roku posílil své zastoupení na mezinárodní scéně formou prudce rostoucích prodejů bezemisních autobusů po celé Evropě. „Spojením našich značek rozšiřujeme dlouhodobou partnerskou spolupráci s Toyotou na celé odvětví bezemisních autobusů. To nám umožňuje demonstrovat jednak technické schopnosti a doplňující se technologie, ale i dokonalé sladění firem na cestě k dekarbonizaci,“ uvedl José Ramos, prezident společnosti CaetanoBus.

H2.City Gold je elektrický autobus CaetanoBus poháněný vodíkem s využitím systému palivových článků od Toyoty. Městský autobus disponuje dojezdem 400 km a jeho natankování nezabere více než 9 minut.

Vozidlo představuje první krok v rámci strategie co-brandingu, jejíž součástí je i čistě elektrický autobus e.City Gold. Klíčovou součástí této strategie spojení značek je změna ve značení vozidel, která budou nově používat logo „Caetano“ i logo „Toyota“ s odkazem na vysokou známost značky Toyota mezi evropskými zákazníky.

„Společný branding bezemisních autobusů CaetanoBus dokládá důvěru v naši nejnovější investici, stejně tak jako naši dlouhodobou partnerskou spolupráci s firmou Caetano. Rovněž podtrhuje význam, který Toyota přikládá vývoji prostředků bezemisní mobility mimo automobilů na naší cestě k uhlíkové neutralitě,“ říká Matt Harrison, prezident a CEO společnosti Toyota Motor Europe.