S laserovou operací očí ušetříte a chráníte svůj zrak

Špatné vidění na dálku trápí jednoho ze čtyř z nás. Téměř každý, kdo nosí brýle, si přitom někdy položil otázku, zda se oční vady nezbavit laserovou operací. Refrakční operace přesto stále patří mezi poměrně málo využívané řešení. Na vině jsou často obavy vycházející z mylných představ. Díky moderním technologiím a postupům jsou ale operace bezpečné a dnes i finančně dostupné.

Zatímco někomu pomáhají ostře vidět brýle, jiní dávají přednost kontaktním čočkám nebo laserové operaci. Nejčastějšími důvody k náhradě brýlí kontaktními čočkami nebo k celkovému vyřešení oční vady laserovou operací je jejich nepraktičnost. Zejména to, že se zamlžují, nejsou ideální při sportování, a je třeba je čistit a chránit je před poškrábáním a jiným poškozením. Málokdo by řekl, že dobrým důvodem k odložení brýlí a kontaktních čoček je ale i finanční úspora. V případě laserové operace tomu tak ale skutečně je.

Důkaz, že laserová operace očí NENÍ drahá

Také věříte tomu, že laserová operace očí je drahá? Není tomu tak. Porovnali jsme ceny laserové operace a nezbytných výdajů na kontaktní čočky a brýle. „Lidé mohou považovat laserovou operaci očí za finančně nedostupnou. Tak tomu ale rozhodně není. Stačí, pokud si spočítají náklady na nošení brýlí a kontaktních čoček, kolik utratí za zahraniční dovolenou, nebo za obědy v restauraci. To, že jsou laserové operace dostupné, si mohou zájemci ověřit na webových stránkách naší kliniky,“ říká MUDr. Silvie Zapletalová, primářka a vedoucí lékařka Centra laserové a refrakční chirurgie a manažerka oční kliniky Lexum Praha Budějovická.

  • Pokud si každých 5 let pořídíte brýle v hodnotě 5 000 Kč, mezi 20. a 40. rokem věku utratíte za svůj zrak 25 000 Kč. Sluneční dioptrické brýle tuto částku zvýší až na 40 000 Kč. V případě potřeby zvláštní korekce, povrchové úpravy nebo tenčení skel mohou být náklady ještě několikanásobně vyšší.
  • V případě, že nosíte měsíční kontaktní čočky jako nejlevnější, ale určitě ne pro oči nejvhodnější variantu, spolu s roztoky vás budou stát za 5 let přibližně 23 000 Kč.
  • U denních kontaktních čoček, které jsou pro časté nošení nejen vhodnější, ale také z hlediska rizika infekce a alergických reakcí zdravější, se pak náklady vyšplhají za 5 let na více než 36 000 Kč. Tedy na částku srovnatelnou s náklady na laserovou operaci obou očí na renomované klinice. 

Bezpečnost je u očních zákroků na prvním místě

Dalším častým důvodem pro odkládání laserové operace očí jsou obavy ze zdravotních komplikací. Díky detailnímu předoperačnímu vyšetření lze však jejich vzniku předcházet. Ze studií navíc vyplývá, že nošení kontaktních čoček je rizikovější než laserová operace. „Při laserové operaci je pravděpodobnost výskytu zdravotních komplikací zcela výjimečná, u kontaktních čoček trvá riziko komplikací po mnoho let. A čím déle kontaktní čočky lidé nosí, tím stoupá pravděpodobnost mechanického poškození rohovky a dalších komplikací. Navíc se může projevit zhoršená kvalita vidění za šera, citlivost na světlo nebo zvýšený výskyt syndromu suchého oka,“ doplňuje MUDr. Enkela Hrdličková, lékařka na oční klinice Lexum Praha Budějovická.

Oční infekce je důležité nepodceňovat

„Mezi nejčastější akutní komplikace spojené s nošením kontaktních čoček patří zánět rohovky. Jejich riziko se zvyšuje s délkou jejich používání a závisí také na způsobu jejich nošení,“ vysvětluje MUDr. Hrdličková. Po 5 letech je tak i u jednodenních kontaktních čoček, které jsou z hlediska zánětu nejméně rizikové, mnohem vyšší než u laserové operace. Mnoho lidí nosí kontaktní čočky déle, než je doporučená doba nošení. U nich je pak incidence zánětu mnohonásobně vyšší než u laserové operace.

Laserová operace i po čtyřicítce

„Kvůli tomu, že po čtyřicítce se zhoršuje schopnost oční čočky zaostřovat, byly donedávna laserové operace vhodné jen pro klienty do 40 let. Důvodem je presbyopie neboli vetchozrakost související se zhoršením schopnosti oka zaostřovat. Díky laserové metodě Presbyond, kterou máme k dispozici u nás na klinice Lexum, teď můžeme využít laserovou korekci zraku i ve vyšším věku,“ říká MUDr. Zapletalová. Laserová metoda Presbyond přirozeně zvětší hloubku ostrosti obou očí a současně každé oko zaostří na trochu jinou vzdálenost. Klienti poté vidí dobře na dálku, počítač i na čtení. Brýle a kontaktní čočky jsou velkým pomocníkem pro korekci oční vady. Vhodné je ale zvážit i moderní možnosti v podobě laserových operací. Ty probíhají ambulantně a zcela bezbolestně díky znecitlivujícím očním kapkám. Rekonvalescence je navíc poměrně rychlá a již večer v den operace mohou klienti pozorovat zlepšení zraku.