Program Samsungu dává příležitost středoškolákům vymyslet svůj produkt

Mladí lidé jsou barometrem společnosti – vnímají sociální problémy, mnohdy i přemýšlí o jejich řešeních, ale jen hrstka se rozhodne „s tím něco dělat“. A právě pro tyto aktivní studenty středních škol z Česka a Slovenska se letos otvírá už 3. ročník globální iniciativy Samsung Solve for Tomorrow.

Osmiměsíční bezplatný program je určen všem středoškolákům, kteří mají nápady a chtějí zlepšovat život lidí ve svém okolí. Do programu zájemci vstoupí s myšlenkou, co je ve společnosti trápí a jak by to díky technologiím mohli změnit. S řízenou podporou v programu, na základě odborných workshopů a zpětných vazeb od profesionálů pak rozvíjí nadějnou vizi dál, do podoby produktu či služby, které skutečně pomáhají. „Cílem programu Solve for Tomorrow je využít obrovský potenciál mladých lidí, kteří jsou motivovaní dělat a zkoušet nové věci, ale zatím nemají zkušenosti. Naučí se týmové spolupráci, zdokonalí kreativitu, prezentační dovednosti, seznámí se s řadou podobně smýšlejících vrstevníků i lidí z praxe a nabydou zdravé sebevědomí. Studenti nemusí hned do programu přijít s dokonalým řešením ani nemusí umět programovat. Spíš jde o to zamyslet se a pojmenovat věci či situace, kde by mohly moderní technologie pomáhat, a následně hledat nejlepší cesty, jak toho dosáhnout,“ uvedla Zuzana Mravík Zelenická, manažerka CSR programů společnosti Samsung.

Jednotná výzva pro letošní 3. ročník programu zní „Smart future“, studentské nápady by se tedy měly týkat inovací, které ovlivní a zefektivní užívání chytrých technologií. Pro lepší představu proběhnou ještě před uzávěrkou přihlášek do programu tři webináře na nová témata: AI revoluce je tady! (27. 9.), Úvod do metodologie Design Thinking (16. 10.) a Svět kryptoměn (8. 11.). Účast na nich není podmíněna účastí v programu Solve for Tomorrow a přístupné budou zdarma všem zájemcům z řad studentů i pedagogů středních škol, kteří se na ně přihlásí přes odkaz na webu solvefortomorrow.cz nebo na sociálních sítích.

Jak vstoupit do programu ?

Pro začátek stačí, když zájemce stručně nastíní vybraný problém v on-line přihlašovacím formuláři. Může se týkat udržitelného chování domácností, škol nebo firem, zdravého životního stylu, bezpečnosti obyvatel, nerovnosti pohlaví, přístupu ke vzdělávání, zkrátka čehokoli, co mladí lidé považují za důležité. „Vítězové prvního ročníku – dva kluci z Plzně – se například inspirovali negativním zážitkem svého známého a přišli s důmyslnou ochranou elektrokol proti krádežím, dnes už vedou vlastní firmu a podnikají v oboru. Druhý ročník zase na jaře ovládli středoškoláci z Prahy, kteří začali s nápadem na recyklaci plastů ve škole, až nakonec vymysleli i konkrétní produkt – ekologický ‚chytrý‘ patník s plašičkou zvěře, který by mohl v budoucnu osvětlovat silnice. Studentských projektů, které dávaly smysl, bylo ale mnohem víc a právě v programu dostali mladí inovátoři šanci a podmínky k nastartování jejich realizace,“ nastínila Zuzana Mravík Zelenická.

Obvykle se s nápady hlásí spolužáci, výjimkou ale nejsou ani kamarádi z různých středních škol. Důležité je, aby mezi sebou uměli komunikovat a dokázali si vyhovět. Program je otevřen také pedagogům, kteří mají zájem studenty provázet a zároveň rozvíjet i své znalosti. „Obvykle se hlásí sami studenti, jelikož jde o mimoškolní aktivitu, ale mít v zádech svého učitele může být výhodou. V rámci programu je sice role pedagoga malá, nicméně pokud o účasti svých studentů v programu ví, může studenty podpořit a navést je, když tápou, nebo je ‚jenom omluvit‘ z vyučování, potřebují-li se zúčastnit workshopů či finále soutěže,“ dodala za organizátory programu Denisa Smržová ze vzdělávací organizace JA Czech.

Globální program Samsung Solve for Tomorrow vznikl v roce 2010 ve Spojených státech a od té doby se ho zúčastnilo přes dva miliony studentů po celém světě. Kromě osobního rozvoje nabízí nejlepším účastníkům hodnotné ceny a širokou síť osobních kontaktů.

Přihlásit se do 3. ročníku pro Česko a Slovensko může každý středoškolák, od jednotlivců až po čtyřčlenné týmy, do 15. listopadu skrze on-line formulář na webu solvefortomorrow.cz.