S nástupem topné sezóny je třeba věnovat péči vaší otopné soustavě. Povinnost pravidelné revize kotle se týká tuhých paliv, plynu v případě běžného užívání v domácnosti nikoliv. Servisní prohlídky se však doporučují. Co všechno udělat před nástupem chladných dnů, aby vám topení sloužilo celou zimu bez poruch?
Všechny části topení je vhodně pečlivě zkontrolovat ještě před začátkem topné sezóny. Důsledná kontrola a případná oprava drobných závad vám pomůže předejít možným poruchám a výpadkům topení v tu nejméně vhodnou dobu.
Největší pozornost byste měli věnovat kotli, nezapomeňte však také na radiátory a komín. V případě tuhých paliv platí povinnost provádět revizní kontrolu kotle pravidelně každé dva roky. Kontrolu musí provést proškolený technik, nejlépe doporučený přímo výrobcem kotle. U plynového vytápění je povinná provozní revize každé tři roky – platí to však pouze pro firmy.
Servisní prohlídka u plynu není povinná, ale…
Pravidelné kontroly plynového kotle nejsou pro domácnosti povinné. Zákon ukládá povinnou provozní revizi, při které odborný technik zjistí těsnost rozvodů plynu a připojených zařízení, pouze firmám a podnikatelům. Výrobci však servisní prohlídky doporučují a nezřídka jimi podmiňují i záruku. „Každoroční servisní prohlídka kotle, která spočívá zejména v jeho seřízení a vyčištění, významně snižuje spotřebu plynu a je předpokladem dlouhé životnosti zařízení,“ upozorňuje Michal Řezanina, marketingový specialista společnosti Thermona. A dodává, že u nových kotlů je její provedení navíc podmínkou k záruce, kterou je možné u kotlů THERM prodloužit o 12 na celkových 36 měsíců.
Prohlédněte také radiátory
Obejděte doma všechny radiátory a podívejte se, zda dobře těsní a nikde z nich nekape voda. Na opravu netěsnícího radiátoru si případně pozvěte topenáře. Pokud se vám po spuštění kotle zdá, že některé radiátory topí méně či nerovnoměrně, zřejmě bude třeba je odvzdušnit. Totéž platí, když z radiátoru uslyšíte šplouchání, bublání či syčení. Stačí povolit odvzdušňovací ventil, dokud z něj místo vzduchu nezačne unikat voda, na kterou mějte ideálně přepravenou nádobu i hadr. Názory na to, zda odvzdušňovat radiátory za provozu kotle nebo během jeho odstávky, se různí. V běžném bytě nebo rodinném domě s jednoduchou otopnou soustavou ale můžete zkusit obě varianty.
Termostatické hlavice stačí jen protočit
Zkontrolujte rovněž stav termostatu a termostatických hlavic. Obvyklým problémem bývá vybitá baterie, dobře také vyzkoušejte, zda termostat funguje. Termostatické hlavice stačí několikrát protočit a nastavit na nich požadovaný stupeň. Často se také stává, že se z radiátorů přes léto stane odkládací plocha třeba pro knihy nebo květiny. V takovém případě na topnou sezónu radiátory uvolněte, aby okolo nich mohl volně proudit vzduch, a odstraňte z nich prach a nečistoty.
Kontrola komína
Zanesený komín bývá častou příčinou požárů. Zákon proto ukládá, aby kominík provedl kontrolu všech komínů alespoň jednou ročně. Kontroly je možné provádět v jakémkoliv ročním období, doporučuje se však provádět ji před začátkem topné sezóny. „Pravidelnou roční kontrolu a čištění spalinových cest odborníkem vyžaduje i plynové vytápění. V případě moderních kondenzačních plynových kotlů ale postačí návštěva kominíka jednou za dva roky,“ připomíná Michal Řezanina z firmy Thermona.
Základní údržbu komína si můžete provést sami. Pokud jste to neudělali už na jaře, spodním čisticím otvorem vyberte z komína napadaný popel a saze. Nakonec ještě zrcátkem prohlédněte, zda v komíně něco nepřekáží. U kotlů na pevná paliva v rodinných domech (výkon do 50 kW) je povinnost provádět čištění spalinové cesty třikrát v případě celoročního nebo dvakrát ročně u sezónního provozu.
Veškeré protokoly o servisu si pečlivě uschovejte, abyste mohli každou návštěvu servisního technika nebo kominíka snadno doložit. Za nedodržení předepsaných povinností jednak hrozí pokuta od úřadů, v případě pojistné události také může pojišťovna krátit pojistné plnění. V neposlední řadě je provoz neseřízeného kotle neekonomický a zanedbaná údržba může v krajním případě ohrozit bezpečnost.