Ceny pohonných hmot jsou nejvyšší za poslední půlrok

Litr pohonných hmot od začátku roku zdražil o několik korun, benzín dokonce překonal hranici 40 Kč/l. Přesto je Česko ve srovnání s okolními zeměmi nejlevnější, výjimkou je pouze Polsko, kde je mírně levnější Natural 95. Odborníci nevylučují, že ceny i vzhledem k sezónním vlivům ještě porostou. Plošné ceny pro firemní odběratele paliv ale naznačují, že zejména nafta brzy zlevní.

Na začátku letošního roku stál litr benzínu i nafty v průměru přibližně 36 korun. Od té doby ceny převážně rostly. Natural 95 zdražil o více než 4 Kč/l, takže již překonal hranici 40 Kč/l. Cenově přívětivější je nafta, která od začátku roku zdražila průměrně „jen“ o 3 Kč/l a je tak nyní více než o korunu za litr levnější než benzín. I tak jsou ale ceny pohonných hmot v Česku poměrně nízké.

Ještě v první půli dubna stála motorová paliva v tuzemsku úplně nejméně ze všech okolních zemí, vč. Maďarska. Vyplývá to ze statistik Evropské komise. Aktuální data publikovaná na konci minulého týdne ukazují, že Česko je ve svém regionu stále nejlevnější až na jednu výjimku. Tou je Polsko, kde paliva mezitýdně zlevnila a benzín je tam nyní mírně levnější.

Podle odborníků je tu ale stále prostor pro zdražování. „Vývoj ceny ropy, změny kurzu koruny, start motoristické sezóny i nadcházející dovolenková sezóna – to vše se nyní do cen paliv promítá. Obecně platí, že v létě se obvykle zvyšuje cena benzinu, ten je typicky sezónní komoditou, v létě je jeho spotřeba vyšší, protože řada řidičů v zimě prostě nejezdí. A pak jsou tu ty nepředvídatelné vlivy v podobě rusko-ukrajinského a izraelsko-palestinského konfliktu,“ vysvětluje Ivan Indráček, předseda Unie nezávislých petrolejářů.

Plošné ceny paliv platné pro držitele některých tankovacích karet nicméně naznačují, že cena nafty pro koncové zákazníky by alespoň dočasně mohla výrazně zlevnit. „Zatímco standardní ceny na totemech čerpacích stanic mají obvykle určitou setrvačnost, plošná cena reflektuje vývoj na trzích okamžitě. Předznamenává tak další cenový vývoj,“ vysvětluje Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, která je autorizovaným distributorem tankovacích karet Shell a EuroOil.

Například plošná cena Naturalu 95, která u tankovacích karet Axigonu v posledních týdnech vyrostla o 2 koruny a 50 haléřů, již v tomto týdnu zůstala na stejné úrovni. „Plošná cena litru nafty pak v mezitýdenním srovnání dokonce výrazně zlevnila, a to o celou jednu korunu. Aktuálně je tak možné s našimi tankovacími kartami odebírat naftu v celé síti Shell za 36,99 Kč/l,“ dodává Damir Duraković a připomíná výhodu plošných cen. Jsou platné v dané síti čerpaček univerzálně bez ohledu na místní cenové výkyvy. Oproti průměrné ceně tak aktuálně ušetříte na litru nafty 2,20 Kč, ve srovnání s dálničními pumpami až 7 korun.