Úspěch českých malířů na aukci v Sotheby´s

Britská aukční síň Sotheby´s, je dlouhodobou jedničkou na trhu s uměním a pravidelně draží nejznámější umělecká díla. V listopadu pořádala jednu ze svých tematických aukcí v Kolíně nad Rýnem v Německu. Tato aukce pod názvem Different Perspective byla zaměřená na umění střední Evropy zejména z Polska, Maďarska a České republiky.

V aukci byla úspěšně vydražena díla klasiků české moderny, například kresba Emila Filly  „Hlava muže“ za 57.150 Euro, nebo kresba Františka Kupky „Etuda pro vertikály“ za 69.850 Euro. Rovněž nabídla díla poválečného umění, kde se vydražila například koláž od Jiřího Koláře “Rue da la paix“ za 6350 Euro.

Součástí aukce byla i nabídka několika současných českých autorů střední generace. Zde se vydražil obraz Jaroslava Valečky „Loď bláznů“ za 6985 Euro.  Umělec na to odpovídá:  „Určitě mám radost. Hlavně proto, že to byla v pořadí již čtvrtá úspěšná dražba v Sotheby´s. A navíc to byl i můj rekord. Vzhledem k tomu, že za měsíc začíná má výstava v Galerii Václava Špály, je to jistě dobrá zpráva“.

Jaroslav Valečka patří mezi zavedené umělce, jeho díla jsou zastoupena v mnoha sbírkách včetně Národní galerie v Praze. Účastnil se mnoha výstav u nás i v zahraničí, například v loňském roce měl výstavu v Galerii Twenty-six ve Vídni, nebo se zúčastnil výstavy „Stuck in Venice“ v Galerii Crea v Benátkách.  A v prosinci proběhne jeho již zmiňovaná výstava v prestižní galerii Václava Špály v Praze.