Emirates rozšiřuje spolupráci s Neste na dodávky udržitelného leteckého paliva na další roky

Společnosti Emirates a Neste rozšířily své partnerství a potvrdily spolupráci na dodávkách více než 3 milionů galonů směsného paliva Neste MY Sustainable Aviation Fuel v letech 2024 a 2025. Udržitelné letecké palivo (SAF), které se smísí s konvenčním leteckým palivem, bude dodáváno v průběhu let 2024 a 2025 pro lety společnosti Emirates z letišť Amsterdam Schiphol a Singapur Changi.

Rozšířené partnerství společnosti Emirates se společností Neste představuje dosud největší objem SAF ze všech leteckých společností se sídlem na Blízkém východě a v Africe, který bude aerolince dodán. Směs SAF bude obsahovat více než milion galonů čistého SAF. To představuje směsný poměr více než 30% čistého SAF v kombinaci s konvenčním palivem Jet A-1.

Do konce letošního roku bude letecká společnost poprvé létat se SAF ze svého dubajského leteckého uzlu. SAF snižuje emise uhlíku při letecké dopravě až o 80 %* během životního cyklu paliva ve srovnání s používáním konvenčního leteckého paliva.

Sir Tim Clark, prezident společnosti Emirates Airline, řekl: „Dnešní oznámení je pro společnost Emirates milníkem a představuje urychlení nákupu SAF pro náš provoz. Je to také jedna z mnoha našich iniciativ, na které se zaměřujeme, abychom snížili naše emise oxidu uhličitého. K těm dalším patří provoz úsporných letadel, zintenzivnění obnovy naší flotily od roku 2024 a zvýšení efektivity využití paliva v provozu. Naše pokračující partnerství se společností Neste je důkazem našeho aktivního zapojení a podpory rychle se rozvíjejícího odvětví SAF a doufáme, že silná poptávka přicházející od nás a dalších leteckých společností podpoří rozšíření SAF a dalších nových technologií čistých pohonů.“

Alexander Kueper, viceprezident pro oblast EMEA z obchodní jednotky Renewable Aviation společnosti Neste, řekl: „Udržitelné letecké palivo je snadno dostupné řešení pro snížení emisí skleníkových plynů z letecké dopravy. Jsme hrdí na to, že můžeme rozšířit naši stávající spolupráci se společností Emirates i na rok 2024, kdy zvyšujeme celosvětovou produkci SAF a nadále podporujeme její závazek snižovat emise dodávkami našeho udržitelného leteckého paliva Neste MY.“

Začátkem letošního roku Emirates ve spolupráci se společností Neste a dalšími zúčastněnými stranami v tomto odvětví úspěšně dokončila první demonstrační let se 100% pohonem SAF v regionu, a to v Boeingu 777-300ER s 100% SAF v jednom motoru. Letecká společnost tak učinila spolu se svými partnery z odvětví významný pokrok v oblasti technické analýzy a certifikačních požadavků, které podporují standardizaci a budoucí schválení létání na 100% SAF.

První let Emirates poháněný SAF ve směsi s leteckým palivem se uskutečnil v roce 2017 z Chicaga. Od té doby letecká společnost použila SAF také pro lety ze Stockholmu a v současné době provozuje lety z Paříže, Lyonu a Osla se směsným SAF.

Emirates se zasadila o vznik řady pracovních skupin v tomto odvětví a ve vládě SAE průběžně jedná s řadou zúčastněných stran, aby pomohla rozšířit výrobu a dodávky SAF. Letecká společnost se spolu s GCAA SAE aktivně podílela na vypracování ambiciózního plánu SAE pro pohonné hmoty na kapalinu (PtL), který byl řízen Ministerstvem energetiky a infrastruktury SAE a Světovým ekonomickým fórem, a kromě toho přispěla k národnímu plánu SAE pro udržitelné letecké pohonné hmoty, který v lednu 2023 vydalo Ministerstvo energetiky a infrastruktury a GCAA.