Česká společnost staví plovoucí solární elektrárnu v Německu

Společnost Greenbuddies, přední český poskytovatel obnovitelných energetických řešení, oznámila podepsání klíčové smlouvy s holandskou firmou Floating Solar na výstavbu plovoucí fotovoltaické elektrárny v Německu. Tato spolupráce představuje první projekt Floating Solar mimo území Nizozemska a zároveň vůbec první velký plovoucí fotovoltaický park s vertikálním sledováním osy slunce („tracking azimutu“) v Německu. Hodnota celé stavby je odhadována na 1,5 milionů eur (přes 36 milionů korun).

„Projekt Greenbuddies a Floating Solar v Německu představuje první spolupráci mezi Floating Solar a externí stavební firmou, což je významný milník pro obě společnosti. Jsme nadšeni, že můžeme spolupracovat s Floating Solar na tomto inovativním projektu, který bude znamenat důležitý přínos pro výrobu čisté energie v Německu. Společně se obě firmy snaží změnit energetickou krajinu Evropy směrem k udržitelnější budoucnosti,“ uvedl Aleš Spáčil, spolumajitel Greenbuddies.

Plovoucí solární systémy mají velký potenciál pro využití na vnitrozemských jezerech a vodních nádržích. Tento projekt o výkonu 1,6 MWp vznikne v zatopené těžební jámě, tzn. využívá brownfield a přeměňuje ho na užitečné místo v severním Německu. Vyrobenou energii využije společnost, která působí poblíž. Projekt je ve výstavbě a jeho dokončení se předpokládá v rámci několika týdnů.

Floating Solar se již dlouhou dobu zabývá vývojem plovoucích fotovoltaických systémů a stále více expanduje mimo území Nizozemska. Vedení společnosti Floating Solar Theo van den Berghe a Ralph van Dijk zdůraznili důležitost prvního projektu mimo území Nizozemska a věří v další rozšiřování podobných projektů po celé Evropě. „Floating Solar vznikl jako vedlejší produkt inovačního projektu s plovoucími solárními panely v povodí Slufteru v Maasvlakte. Od té doby jsme nainstalovali přibližně 10 megawattů solárních řešení na vodních plochách Nizozemska,“ řekl Theo van den Berghe. „Výhody plovoucích systémů spočívají nejen v optimalizaci využití slunečního záření, ale také v možnosti sledování pohybu slunce, což zvyšuje efektivitu produkce elektřiny,“ uvedl Ralph van Dijk.

Vertikální sledování osy slunce neboli taky tracking azimutu je speciální solární energetický systém, který umožňuje slunečním panelům se automaticky pohybovat podle pozice slunce na obloze a sledovat tak sluneční paprsky v průběhu dne, což zvyšuje efektivitu využití slunečního záření a tím i produkci elektřiny. Takto se vyrobí asi o 20 až 25 % více solární energie než při statické instalaci. Jinými slovy: pro stejný výnos je zapotřebí méně solárních panelů, což znamená menší dopad na životní prostředí. Na plovoucí trubkové konstrukci je osazeno jen 20 % vodní plochy, a tak je zachován dostatečný průchod světla na hladinu a není ovlivněna biodiverzita.