Jak zvládnout podzim s úsměvem a lehkostí

Podzim je tady a s ním přichází změna počasí, zkracující se dny a často i pocit vyčerpání a podzimní deprese. Zkuste tento rok změnu a překonejte podzimní chmury v dobré náladě a bez stresu.

Podzim je tady a s ním přicházejí krásné barvy, chladnější počasí a útulné večery. Ustupující sluníčko, temná rána a nízké teploty zároveň ale můžou způsobovat také zvýšený stres a únavu. Naštěstí existuje několik způsobů, jak minimalizovat podzimní depresi, užít si toto roční období s lehkostí a vyhnout se stresu, který nás může tížit.

V tomto čase, kdy se den zkracuje a zima se blíží, je důležité se o sebe správně starat. Vytvořte si svůj rituál zaměřený na self-care a hýčkejte se, i kdyby to mělo být jen 5 minut denně. Když si každý den uděláte čas na relaxaci a péči o sebe, pozitivně tím ovlivníte své tělo i hlavu. A je jedno, jestli se bude jednat o meditaci, cvičení, teplou vanu nebo čtení oblíbené knihy.

Často opakovanou radou je dodržování vyváženého jídelníčku, který poskytne vašemu tělu dostatek živin, vitaminů a minerálů. Strava je však velmi důležitý aspekt také pro duševní pohodu, protože když tělu nechybí nic po fyzické stránce, není přejedené ani hladové, pak snáze čelí případným nesnázím a mysl se může lépe soustředit. Snažte se tedy jíst zdravě, vybírejte si jídlo, jež podporuje imunitu a dodává tělu energii. Vyvarujte se nadměrné konzumace kofeinu a alkoholu, které mohou zvýšit únavu a stres.

Stejně jako zdravý a pestrý jídelníček je důležitá i pravidelná fyzická aktivita. Ta je klíčová pro uvolnění napětí a snížení stresu. Najděte si aktivitu, která vás bude bavit, a pravidelně se jí věnujte. Může to být jóga, běh, plavání nebo procházky v přírodě. Nikdo po vás nechce, abyste hned uběhli maraton nebo přeplavali La Manche. Důležité je, aby vás pohyb bavil a vydrželi jste u něj, protože fyzická aktivita pomáhá uvolňovat tzv. hormony štěstí endorfiny, jež zlepšují náladu a ulevují od stresu.

Mezi další hormony štěstí patří serotoniny. S jejich tvorbou vám může pomoci L-tryptofan, což je esenciální aminokyselina, kterou však tělo nedokáže produkovat samo. Proto je důležité zahrnout ji do své stravy – například v podobě doplňků stravy. Tento prvek může pomoci právě při tvorbě serotoninu. Pokud ho máte nedostatek, můžete zažívat výkyvy nálady, úzkost nebo dokonce i deprese.

Ani během podzimu nezapomeňte na dodržování rovnováhy mezi prací a odpočinkem. I když se to někdy může zdát nemožné, zkuste přizpůsobit svůj pracovní harmonogram tak, abyste měli dostatek času na odpočinek a zábavu. Snažte se vyhnout přetížení a dopřejte si čas na relaxaci a dobití baterek.

„Pamatujte, že každý člověk je jiný, a co funguje u jednoho, nemusí fungovat u druhého. Je důležité najít pro vás ten nejlepší způsob, jak se s podzimem popasovat. Pokud je vám však mizerně a vaše symptomy stresu se dál zhoršují nebo dlouhodobě nemizí, určitě vyhledejte odbornou pomoc,“ doplňuje Mgr. Martina Šímová, předsedkyně představenstva České a slovenské asociace pro speciální potraviny. 

Česká a slovenská asociace pro speciální potraviny (ČASP) je zájmové sdružení právnických osob založené v roce 2000. Asociace reprezentuje společné zájmy svých členů – výrobců a distributorů doplňků stravy, a to jak na národní, tak i na mezinárodní úrovni, a jejím hlavním cílem je aktivně se podílet na utváření přiměřeného a vyváženého legislativního rámce pro produkty podporující zdraví.