Samsung a newyorské Metropolitní muzeum představují sbírku výtvarného umění

Metropolitan Museum of Art v New Yorku, které zná celý svět pod přezdívkou The Met, nabízí největší perly ze svých sbírek milionům majitelů chytrých televizorů Samsung The Frame v digitální formě. Obchod s uměním Samsung Art Store dnes otvírá speciální sekci slavných uměleckých děl připravenou právě ve spolupráci se zmíněnou galerií. Díky tomuto obchodu si majitelé modelů The Frame můžou na svém televizoru zobrazit více než 2300 digitálních obrazů a fotografií od nejznámějších světových umělců, muzeí i kurátorů.

Uživatelé Samsung Art Store si můžou vybrat z 38 děl z různých výstavních sekcí Metropolitního muzea, mezi nimiž nechybí americká sekce, asijské umění, egyptské umění, evropská malířská díla, islámské umění apod. Sbírku sestavila kurátorka Samsung Art Store Daria Greene. V nabídce jsou digitální reprodukce obrazů z různých kulturních okruhů a dobových stylů, vše ve vysokém rozlišení. Všechna vybraná díla jsou v současnosti v The Met v New Yorku k vidění i ve fyzické podobě.

Mezi poklady světového umění, které si uživatelé Samsung Art Store můžou doma vystavit, nechybí Zkouška baletu na jevišti Edgara Degase (cca 1874), Vincent Van Gogh a jeho Slunečnice (1887), Paul Cézanne a Zátiší s jablky (cca 1890) nebo Cirkusové představení (Parade du Cirque) Georgese Seurata (1887–88). Majitelé modelů Frame si na televizorech můžou zobrazit i starověké artefakty, třeba legendární egyptský amulet s Horovým okem (cca 1070–664 př.n.l.), případně středověké skvosty jako Jednorožec odpočívá v zahradě (1495–1505), slavný gobelín z francouzské a jihoholandské dílny. Nechybí oceňovaná japonská díla, třeba Pod mostem ve Fukagawě Katsušiky Hokusaie (cca 1830–32) nebo Stručná ilustrovaná biografie mnicha Ničirena: Uklidnění rozbouřeného moře v Tsunodě na cestě do vyhnanství na ostrově Sado, kterou Utagawa Kuniyoši pořídil v letech 1835–36. A nesmíme zapomenout ani na americké umění, které reprezentuje třeba Emanuel Leutze a jeho obraz Washington překračuje řeku Delaware (1851).

„Od založení v roce 1870 obohacuje The Met uměleckými díly každodenní život návštěvníků a milovníků umění po celém světě,“ tvrdí Josh Romm, ředitel oddělení pro globální licencování a partnerství v Metropolitním muzeu. „Díky naší spolupráci se Samsungem se tato naše mise vydává novou, moderní cestou – uživatelé si budou moci poklady z našich sbírek prohlížet v digitální podobě přímo u sebe doma. Uživatelé můžou procházet nabídku a sami si vyberou, co se jim nejlépe hodí, čímž vzniká nový dialog na téma umění, kreativity a technologie.“


Cílem The Met je představit zájemcům nové nečekané souvislosti ve vývoji umění napříč historií a kulturami. K tomu se spolupráce s obchodem Samsung Art Store, tedy s jednou z největších digitálních platforem svého druhu na světě, hodí velmi dobře. Art Store nabízí majitelům modelů The Frame ve 42 zemích světa umělecká díla z muzeí a galerií po celé planetě, od starých mistrů typu Botticelliho, Leonarda, Goyi či Van Gogha až po mnohé současné umělce, z nichž mezi nejznámější patří Shinique Smith.

Pro Samsung Art Store je spolupráce s Metropolitním muzeem v New Yorku obrovská čest – můžeme nabídnout slavná umělecká díla milionům domácností po celém světě,“ potvrzuje to Sang Kim, výkonný viceprezident a generální manažer severoamerické divize služeb v Samsung Electronics. „Neustále se snažíme nabízet další a další možnosti zábavy prostřednictvím technologických inovací a jsme nesmírně rádi, že se nám podařilo uzavřít smlouvu s tak důležitou institucí.“

Internetový obchod Samsung Art Store je k dispozici exkluzivně pro majitele modelů Samsung The Frame. Tyto lifestylové chytré televizory nabízejí rozlišení 4K, 100% objem barevných odstínů a atraktivní rámeček, takže ve vypnutém stavu nahradí obraz na zdi. Matný displej výrazně omezuje odlesky, takže obrazovka skutečně vypadá jako zarámované plátno a pro umělecká díla ze Samsung Art Store se hodí přímo skvěle. Stejně dobře na ní lze ovšem zobrazit třeba vlastní fotografie. Rámů je na výběr několik, takže si uživatel může vybrat takový, který mu nejlépe ladí s dalšími prvky domácnosti. A standardní držák na zeď lze nahradit novým modelem s automatickou rotací], díky němuž lze otočit obrazovku nejen na šířku, ale i na výšku.