Koho potkáte mezi majiteli na realitním trhu? Novostředočecha, Ošklivé káčátko i Nigerijského prince

Na přelomu loňského a letošního roku jsme na trhu zažili neobvyklou situaci – kvartální pokles cen nemovitostí. Ty již nyní v celorepublikovém průměru opět rostou, i když ne všude a ne u všech druhů nemovitostí. I vzhledem k cenovému vývoji se mezi prodávajícími objevují lidé s typickými vlastnostmi či stylem jednání. Někteří neví, jak si na realitním trhu počínat, jiní jsou obratní až příliš. Bezrealitky přináší seznam typických „postaviček“, se kterými se můžete při hledání nemovitosti ke koupi nebo pronájmu setkat. A také tipy, jak s nimi jednat či jak si počínat, pokud se v nich poznáte.

Budoucí Novostředočech

V Praze je blaze, ale draze. Stále více Pražanů, kteří už si nemohou dovolit vlastní bydlení v Praze, tedy vyhledává nemovitosti v prstenci měst okolo Prahy a stává se Novostředočechy. Většinou pracují v Praze a budou tam dennodenně dojíždět. Vyhledávají nemovitosti, z jejichž prahu budou do hodiny u dveří své pražské kanceláře. Takže žádné domky na samotě u lesa, ale naopak dříve nepopulární nemovitosti v pěší vzdálenosti od nádraží.

„Pražské prodeje kvůli vysokým cenám zamrzly a jen velmi pomalu rozmrzají, zatímco ve Středočeském kraji se ‚točí‘ rekordní množství prodejů – podle dat Bezrealitky o 23 % více oproti minulému čtvrtletí, kdy prodeje dosáhly trojnásobku oproti běžnému průměru. Pražská kupní síla se přesouvá do Berouna, Benešova, Kladna a do dalších okresních měst. Pokud vlastníte nemovitost v okresním městě s výbornou dostupností hromadné dopravy, vězte, že její cena roste rychleji než v Praze, a že se o ni pražští kupci doslova poperou, když ji dobře nabídnete,“ říká Ondřej Strada z Bezrealitky.

Domkář do poslední koruny

Jaký je plán domkáře do poslední koruny? Vycítil investiční příležitost, teď shromáždí všechny úspory, vyhlédne si nemovitost a vezme si hypotéku. Tak tak ji nakonec získá, ale na pojištění schopnosti splácet už mu nezbyde ani náhodou, vždyť i rekonstrukci bude „lepit“ postupně. Nyní splácí hypotéku a doufá, že příštích 20 let ho nečeká žádný nenadálý finanční výdaj. Možná má v tuto chvíli zájem zrovna o vaši nemovitost, typicky starší dům.

„Koupě rodinného domu už dlouho nebyla tak výhodná jako letos – ale jen pro toho, kdo dokáže pokrýt náklady. Zvažujete hypotéku? Dobře si spočítejte, zda budete schopni ji bez problémů splácet. 20 let je dlouhá doba – myslete jak na plánované výdaje, tak na rezervu. Miminko potěší, rozbité auto nikoliv, ale prostředky budete potřebovat na oboje,“ radí Ondřej Strada „Pořiďte nemovitost, pokud si můžete dovolit investovat. Nebuďte ale domkářem do poslední koruny. A pokud jste naopak prodávající, obrňte se trpělivostí. Očekávejte tlak na snížení ceny a dlouhosáhlý proces prodeje – zájemci s hraničním příjmem bude trvat déle, než získá hypotéku.“

Pivovarník

Tato nerudovská „figurka“ na realitním trhu nemá s produkcí zlatavého moku až tolik společného. Ale něco přece. Proč pivovarník? Vyrábí ležáky. Právě tak se totiž říká některým nemovitostem, na které dlouhodobě naráží každý, kdo hledá bydlení. Pivovarník nabízí svou nemovitost za naprosto nereálnou cenu, třeba polorozpadlou chalupu za několik milionů, a není přístupný jakémukoliv jednání o ceně.

„Řada lidí koupila investiční nemovitost a nyní se ji snaží draze prodat. Často sleví až ve chvíli, kdy už o slevu není zájem, protože zájemce mezitím koupil jinde. Zkušení investoři čekají na tento moment – jakmile nemovitost ‚leží‘ výrazně déle než jiné nemovitosti, část investorů odradí. A prodávající pak často musí slevit daleko více, než kdy vůbec chtěl, aby se mu nemovitost podařilo prodat,“ hodnotí Ondřej Strada.

Mistr z maskérny

Nabízí nemovitost, která si vás okamžitě získá překrásnými fotkami. Naláká vás třeba na prosvětlený obývací pokoj a překrásnou terasu. Naneštěstí se ovšem ukáže, že mistr z maskérny fotky v inzerátu opravdu důkladně vylepšil. Na prohlídce vás čeká nepříjemné překvapení – byt, kde je sluneční světlo přesně hodinu denně. Moderní stěrka, která se vám na stěnách tak líbila, je ve skutečnosti plíseň a z terasy máte překrásný výhled přímo na kontejnery před domem, u kterých se navíc často stýkají místní amatérští chemici.

„Fotky jsou skvělé na upoutání pozornosti, vždy je ale potřeba jít na osobní prohlídku. V období pandemie jsme na Bezrealitky nabízeli virtuální prohlídky, to ale byla reakce na bezpečnostní situaci a nikoli nový standard. Tito mistři z maskérny, kteří fotografie přikrášlují, se snaží oslovit co největší počet zájemců i za cenu toho, že se řada z nich otočí ve dveřích. Nenechte se nachytat. A pokud prodáváte, nebuďte mistrem z maskérny,“ doporučuje Ondřej Strada.

Ošklivé káčátko

Ošklivé káčátko se pozná podle toho, že zájemce jeho nabídka na první pohled nezaujme, protože fotografie nejsou reprezentativní a nepřimějí zájemce kliknout na inzerát. Ošklivé káčátko si neumí „načechrat peří“. I když má sebekrásnější byt či prvorepublikovou vilu z rýsovacího prkna slovutného architekta, nepřiláká dostatek zájemců a má tak výrazně nižší šanci prodat svou nemovitost za dobrou cenu. Na Bezrealitky pak takové nemovitosti často najdete v sekci zlevněných Akčních nemovitostí, protože z nich majitel nechce mít „ležák“. Přitom by stačilo je lépe nafotit.

„Lidé, kteří prodávají nemovitost na vlastní pěst a nemají v tom praxi, často nevědí, jak nemovitost správně prodávat. Prodáváte? Investujte do fotografa a homestagingu, což je aranžování bytů do reprezentativní podoby. Chcete, aby si zájemce na základě fotografií uměl a chtěl představit, že v bytě bude bydlet. Kupujete? Ošklivé káčátko vám dává do rukou argumenty pro vyjednávání o ceně. Řada kupujících takové nabídky dokonce vyhledává právě proto, že očekává lepší cenu,“ komentuje Ondřej Strada.

Nigerijský princ

Znáte klasickou internetovou pohádku o falešném mocnáři? Podvodný „nigerijský princ“ z vás na realitním trhu bude mámit zálohu za neexistující byt či vás dokonce pozve na prohlídku do bytu, který vůbec není jeho. Cílí zejména na zájemce o pronájem – ti totiž obvykle spěchají. Naopak jakmile se zájemce začne moc ptát, komunikace velmi rychle končí. Ty ostražitější zájemce oloupí nigerijský princ jen o volné odpoledne, ty méně šťastné pak o citlivé údaje nebo rovnou o peníze.

„Převis poptávky po nájmech nad nabídkou nahrává podvodníkům. Lidé často hledají bydlení na sociálních sítích, kde ale správci nemohou prověřovat každý inzerát. Naproti tomu například digitální realitní služba Bezrealitky nabízí v rámci svého portálu i komunikační platformu. Majitelé i zájemci mohou požádat třeba o ověření bezdlužnosti nebo o jakékoliv další údaje. V případě výrazných pochybností lze majitele nahlásit a Bezrealitky jej prověří, což je služba, která na sociálních sítích chybí. Podvodníci tento nástroj nemají rádi – často komunikují jen e-mailem. Potkali jste takového majitele? Jděte o nabídku dál,“ shrnuje Ondřej Strada.

Ceny m2 za Q2 / 2023
bytydomynájemní byty
Hlavní město Praha117 230 Kč97 622 Kč339 Kč
Středočeský kraj79 879 Kč64 976 Kč248 Kč
Jihočeský kraj57 875 Kč38 279 Kč197 Kč
Plzeňský kraj54 621 Kč41 787 Kč216 Kč
Karlovarský kraj41 511 Kč38 107 Kč178 Kč
Ústecký kraj33 062 Kč32 757 Kč168 Kč
Liberecký kraj56 005 Kč42 921 Kč197 Kč
Královéhradecký kraj65 063 Kč40 103 Kč211 Kč
Pardubický kraj53 952 Kč38 685 Kč219 Kč
Olomoucký kraj53 011 Kč30 257 Kč207 Kč
Jihomoravský kraj80 678 Kč51 017 Kč276 Kč
Zlínský kraj53 903 Kč28 461 Kč195 Kč
Vysočina49 251 Kč31 823 Kč185 Kč
Moravskoslezský kraj40 710 Kč39 219 Kč177 Kč
Celá ČR86 813 Kč53 534 Kč287 Kč

Aktuální ceny nemovitostí                                                                                         zdroj: Bezrealitky