Nájemní bydlení je trendy

Na realitním trhu v posledních letech sledujeme vzrůstající trend nájemních developerských projektů. Developeři pronajímají část bytů v projektech, které původně plánovali prodat, případně již projekty staví s konkrétním záměrem jejich dalšího pronájmu. Na nájemním trhu tak vzniká samostatný segment, který se od standardního secondhandového trhu významně odlišuje – především celkovou kvalitou a poskytovanými službami.

„Atraktivita nájemního bydlení stoupá s rostoucí nedostupností vlastnického bydlení, která je způsobena drahými byty a vysokými hypotečními úroky, ale také současnou ekonomickou a geopolitickou situací,“ říká Jana Panochová, Senior Consultant LEXXUS NORTON. Vzrůstající poptávka zvyšuje ceny nájmů, díky kterým se stávají výnosy pro developery i investory více atraktivní. Většina developerských projektů určených k pronájmu vykazuje značnou obsazenost nebo je plně pronajatá, dokonce nejsou ojedinělé pořadníky s dalšími zájemci. Z bydlení v takovém projektu se stává statusová záležitost. Zájemce o pronájem láká především vysoký standard, komfort služeb, životní styl a komunita.

Důležitá je také jistota dlouhodobého pronájmu, která u second-handových nemovitostí chybí. Je znát, že tento segment není ještě plně saturován a developeři mají tedy značný prostor pro výstavbu dalších projektů. Aktuálně v Praze evidujeme 23 developerských projektů již postavených a pronajímaných, případně kompletně pronajatých. V plánu je výstavba dalších dvaceti developerských projektů napříč Prahou. Od května 2023 se budou například pronajímat dva právě dokončované nájemní projekty na Praze 9 a na Praze 8, jejichž pronájem bude zajišťovat kancelář LEXXUS NORTON.