LED osvětlení ušetří městům až 80 % spotřeby energie za svícení

Veřejné LED osvětlení představuje vítanou investici, která městům i firmám umožňuje být chytřejší, úspornější a udržitelnější. S přechodem pomůže program Zelená změna.

Česká města čelí náročným dopadům ekonomické a energetické krize. Zvyšující náklady řeší různě – některé obce omezují a vypínají veřejné osvětlení, jiné šetří na rozvoji. Přitom existuje investice, která má prokazatelně vysokou návratnost, rapidně snižuje náklady na energie a výrazně šetří životní prostředí – přechod na chytré LED osvětlení.

Z celosvětové spotřeby energie představují města celých 78 %. Téměř 40 % z toho přitom padne na veřejné osvětlení. Jen v České republice se o silniční a uliční osvětlení stará přibližně 1,35 milionu svítidel. V době energetické krize se tak přirozeně jedná o jednu z prvních oblastí v hledáčku možných úsporných opatření. Některá města v reakci na vysoké ceny toto osvětlení omezila. Zkracuje se například doba svícení pouličních lamp, redukuje se osvětlení veřejných prostor, parků a hřbitovů a nasvícení památek se v některých případech vypíná úplně.

Vypnout světlo není cesta

Přestože se může zdát omezení veřejného osvětlení logickým krokem s okamžitou účinností, nejedná se z dlouhodobého hlediska o nejlepší řešení. Světlo totiž není luxus, nýbrž základní potřeba. Omezení nebo dokonce vypínání veřejného osvětlení má negativní vliv na kvalitu života a bezpečí občanů – od chodců po motoristy či cyklisty. Moderní a bezpečné město, v němž se jeho obyvatelé cítí dobře, se zkrátka bez něj neobejde.

Řešením proto není světlo omezovat, ale svítit efektivně pomocí úsporných LED světelných zdrojů. Dle dat společnosti Signify, světového lídra v oblasti osvětlení, může „pouhá“ instalace LED diod namísto klasických zářivek a žárovek snížit spotřebu energie související s osvětlením o více než 50 %. LED diody totiž spotřebovávají jen zlomek energie, kterou vyžaduje tradiční osvětlení. Použít se dají všude – ať už se jedná o osvětlení ulic, podchodů, tunelů a obecních či kancelářských budov. Pokud by se každé ze 1,35 milionu veřejných (uličních a silničních) svítidel v Česku vybavilo LED žárovkami, roční spotřeba by se snížila o 490 GWh, roční náklady na elektřinu o 2,7 miliardy Kč a do vzduchu bychom vypustili o 246 tisíc tun CO2 méně.[1]

LED osvětlení je základem chytrých měst

LED technologie však nabízí mnohem víc. Prostřednictvím propojených systémů LED osvětlení, které fungují na bázi internetu věcí, lze spotřebu snížit až o 80 %. Ty totiž dokážou dobu a intenzitu svícení uzpůsobit aktuální potřebě. Pomocí senzorů se například osvětlení samo zapne ve chvíli, kdy se k němu blíží osoba nebo vozidlo. Systémy lze navíc spravovat vzdáleně, což výrazně usnadňuje a zefektivňuje údržbu. Lze je navíc jednoduše škálovat.

Propojené systémy veřejného LED osvětlení tak pomáhají obcím a městům shromažďovat důležité údaje o provozu a potřebě osvětlení. Díky tomu je možné efektivněji plánovat využití rozpočtů a dosáhnout větších úspor – to vše bez toho, aby mělo šetření negativní vliv na obyvatele. Systémy chytrého LED osvětlení se díky tomu stávají důležitou součástí digitální infrastruktury města a posouvají obce ke konceptu smart city,“ vysvětluje Tomasz Waszkiewicz, generální ředitel společnosti Signify pro Českou republiku, Slovensko
a Maďarsko.

Návratnost investice s rychlostí světla

Na rozdíl od jiných investic má investice do propojených LED osvětlení velmi rychlou návratnost, což je ve složité ekonomické době zásadní. Dle dat Signify roční úspora dosahuje v závislosti na velikosti města od 0,9 do 26,8 milionů eur. To odpovídá snížení emisí CO2 o 1 690 tun do 51 248 tun. Např. jen k pohlcení 1 690 tun oxidu uhličitého by bylo třeba 77 tisíc stromů.

S přechodem na úspornější, udržitelnější a chytřejší LED osvětlení může městům, firmám i veřejným institucím pomoci program Zelená změna společnosti Signify. Umožňuje čerpat prostředky v rámci Zelené dohody EU, a to i v případě, že na získání fondů zbývá málo času nebo chybí zdroje pro velké investice. Za tímto účelem poskytuje program Zelená změna celou řadu možností, jak potenciál LED osvětlení pro modernizaci a úspory využít. To vše navíc se zkušeným a osvědčeným partnerem – společnost Signify celosvětově instalovala téměř 3 miliardy LED diod a více než 100 milionů světelných bodů připojených k systémům chytrého LED osvětlení.

Odhaduje se, že celkové náklady na přechod od konvenčních světelných zdrojů k LED diodám ve všech státech evropské sedmadvacítky činí asi 70–75 miliard eur. Za pouhý rok bychom přitom dohromady ušetřili přibližně 65 miliard eur. Investice do LED osvětlení se vrátí velmi rychle a modernizace se v tomto ohledu rozhodně vyplatí všem – firmám, obcím i veřejným institucím,“ zakončuje Tomasz Waszkiewicz.

[1] Studie společnosti Signify. Sběr dat se uskutečnil v květnu 2022.