Studio archicraft představuje kanceláře, ze kterých se vám nebude chtít odcházet domů

Účelné, moderní, ale přesto útulné a inspirativní. Holešovické studio archicraft Miroslava Krátkého a Jana Tomáše Cieśly představuje po gastro projektech a projektech ve veřejném prostoru komerční projekty kancelářských prostor. Nedávno dokončené kanceláře Space Plan a SIS v Praze a Gasnet v Brně dokazují, že výkresy práce architekta nekončí. Svou poslední zakázku, kanceláře Bird & Bird, dokončí studio v brzké době. A je na co se těšit.

„Klientovi, uživatelům i návštěvníkům nemusí být a ani nemůže být na první pohled zřejmé, jaké všechny stránky jsme řešili. Nad projekty přemýšlíme do detailů a používáme naše zkušenosti tak, aby nové prostředí dávalo smysl funkčně, ekonomicky, esteticky. Stává se, že ta část, která je na očích, není vůbec na projektu ta nejpodstatnější. Zdaleka není tím největším a nejcennějším vkladem. Například právě teď dokončujeme zakázku na nové fit-outy kanceláří v Karlíně pro mezinárodní právnickou společnost Bird & Bird. Samozřejmě, že v projektu klademe důraz na pohodlí lidí, ať se to týká světelnosti, akustiky nebo dobře fungujícího pracovního místa a zároveň vytváříme prostředí, které je inspirativní a plní požadavky na multifunkčnost a modularitu, a to jak v prostorovém programu, například model Hub & Spoke či Core & Flex, tak i sociálním programu, kdy na jednom místě lidé střídají různé módy: práci o samotě, interakci i relax. To je základ,“ vysvětlují architekti Miroslav Krátký a Tomáš Cieśla.

Ateliér archicraft má jasně daný a ověřený proces, při němž klienti postupem času zjišťují, že věci, které se zdají na počátku zcela banální, vyžadují hlubší zamyšlení a debatu.

Tímto procesem si zpravidla projde každý nový projekt a sestává z následujících fází:

1. příprava a workplace consulting
2. design koncept
3. studie interiérové architektury
4. technická dokumentace pro stavební povolení (je-li potřeba)
5. prováděcí dokumentace
6. autorský dozor

Výkresy práce studia prostě nekončí. Během realizace jsou architekti důležitou součástí týmu, dořešují detaily, které vznikají během stavby, odsouhlasují vzorky a kontrolují, jestli je dílo dodané v souladu s dokumentací.

„Při naší práci řešení koordinujeme s několika stranami, tak, aby byl výsledek nejvhodnější pro klienta. Do projektu totiž mluví a má na něj vliv hodně dalších činitelů, nejsme to jen my a klient,“ říkají majitelé studia. A doplňují: „Jedná se například i o nadnárodní konzultantskou agenturu, která pomáhá klientovi s výběrem nových administrativních prostor, nájemce, projektanta stavby, projektanta specializující se na rozvody, protipožární a bezpečnostní řešení, koordinační firmu a tak dále. Těmito ‚neklidnými vodami‘ umíme klienta provést a intervenovat tak, aby výsledek byl nejlepší variantou možného.“ Spolupráce ale zahrnuje i další činnosti. „Konzultujeme také rozpočet a radíme, kde ubrat nebo naopak kde přidat, co bude vidět, co nikoli, co v předdefinovaném nájemním plánu je špatně a co upravit apod. V návrzích pracovních prostředí se cítíme kovaní a máme takové projekty moc rádi.“

Realizované administrativní projekty studia archicraft z poslední doby:

Gasnet, Brno, 2022, 3500 m2

Základ interiéru tvoří velmi racionální uspořádání a střídmá barevnost. Výtvarně výraznější prvky (některý mobiliář, zeleň, obklady) jsou užity v menší míře. Jemně odstupňovaná barevnost textilu a nábytku v interiéru společně s variabilním programem doplňků na mezi stolových paravánech přináší důležitý element hravosti. Zaměstnanci si tak mohou vybrat kompletní set doplňků včetně dané palety barev čalounění, paravánů a kancelářských židlí. V návrhu je kladen důraz na soukromí při práci, proto je omezen vizuální kontakt s okolím a materiály v okolí pracovního mají dobrou akustickou pohltivost.

Space Plan, Praha, 2022, 250 m2 a kanceláře SIS, Praha, 2020, 460 m2

Kanceláře a showroom v jednom? Pro archicraft žádný problém. Součástí showroomu Space Plan je i promyšlená kancelář, open space pracoviště a funkční zasedací místnosti. Výrazný středový žlutý box odděluje vstupní část od srdce showroomu. Betonový strop doplňuje černá podlaha, žluté akcenty, ale i dřevěné prvky.

Firma SIS také kromě nových kanceláří potřebovala prostor, kde si zákazníci prohlédnou, co SIS nabízí (interiérová řešení na klíč). Spojením architekti ušetřili na prostoru a zároveň ukázali, že se SIS nebojí netradičních zadání a dokáže dodat i poslední trendy ze světa fit-outů. Interiér je industriální, přiznává betonové nosníky i trapézový plech. Zkrátka syrový interiér bez zbytečných ozdob pro firmu z prostředí stavebnictví.

Mezi další projekty studia archicraft kancelářských prostor patří: realizované kanceláře pro Dentsu, L‘Oreal, kanceláře pro vlastní sídlo ateliéru archicraft a další projekty.

Foto: archicraft