Jaká finanční předsevzetí si dát do nového roku a jak jich dosáhnout?

S příchodem nového roku bilancujeme ten starý a naopak si dáváme předsevzetí novoroční. Mnozí vedou úvahy, jak být lepším člověkem, někteří nad smaženým kaprem přemýšlí nad změnou životního stylu, výměnou zaměstnání nebo úsporou financí. Jaká finanční předsevzetí bychom si měli dát, aby nám těch korun zbylo v kapsách zase o něco víc?

Krok první – mějte přehled o svých financích

Máte spočítané vaše čisté jmění? Pokud jste tak neučinili, na začátku roku na to bude ten nejvyšší čas. S přehledem se vám bude lépe rozmýšlet, jaké kroky zvolit při cestě za vytouženým finančním zdravím. Podrobný pohled na všechna aktiva a pasiva vám pomůže vytvořit si jasnou představu o tom, v jakých oblastech máte časté výdaje a kde bude možná nutné tyto návyky změnit. Zkrátka kdo má přehled, tomu se lépe dosahuje stanovených (nejen) finančních cílů.

Naučte se šetřit

Lehce se to řekne, ale hůř udělá. Každopádně přání šetřit a mít víc peněz se určitě alespoň z malé části objevilo v seznamu předsevzetí každého z nás. Čím rychleji ubíhají dny v kalendáři, tím méně je realita růžová a bankovní účet zeje prázdnotou. Existuje však několik metod, díky kterým nemusí být úspora peněz těžkým oříškem.

Nedávejte všechny své peníze na běžný účet. „Snadný přístup k financím je lákavý, ale k šetření moc nepomůže. Převádějte proto částky, které hodláte ušetřit, na samostatný spořicí nebo investiční účet s vysokým výnosem,“ radí Ondřej Kozák, výkonný ředitel společnosti Euronet. „Ještě lepší je mít nastaveno, aby se tam částka z vaší výplaty přesunula automaticky sama. Díky tomu bude utrácení peněz, které se vám podařilo odložit stranou, obtížnější,“ dodává.

Využijte hotovost

Právě pípnutí kartou na terminálu je jednoduché, ale nepomůže nám si uvědomit, kolik peněz jsme už utratili. Kozák radí: „Disponovat hotovostí vám pomůže více šetřit. Ve fyzických penězích budete mít lepší přehled o tom, kolik reálně utratíte. Přeci jenom nemůžete utratit víc, než máte v peněžence.“

Omezte také zbytečné výdaje. Nejkritičtějším obdobím je vánoční nákupní sezóna, a především slevy na Černý pátek. Vyvíjí na nás obrovský tlak k nakupování věcí, které později často ani nechceme. Falešné slevy rovněž nejsou výjimkou. Hlavní je tak na nákupy v tomto období pohlížet s odstupem a nepropadat nákupnímu šílenství. Ceny produktů porovnávejte s ostatními nabídkami na trhu a nakupujte s rozvahou – stejně udělá mnohem větší radost dobře promyšlený osobní dárek než chaoticky nakoupené zboží ve výprodeji.

Vytvořte si osobní rozpočet

Sledování vlastních příjmů a výdajů zabere nějaký ten čas navíc, ale rozhodně stojí za to. Pomůže vám lépe pochopit, kam každý měsíc putují vaše peníze, a budete tak mít přehled o tom, co si můžete dovolit utratit a kde byste naopak mohli ušetřit.

Začněte tím, že si sepíšete všechny své fixní výdaje, jako je nájem či hypotéka, útrata za mobilní telefon, potraviny či úspory, a potom uvidíte, kolik peněz vám zbývá na flexibilní výdaje, mezi které zařadíme například restaurace, oblečení a zábavu. Poslouží vám jednoduchá excelová tabulka, ve které vše můžete sledovat. Pokud vám ale tvorba rozpočtu přijde příliš omezující, stačí se podívat na výpis z kreditní karty. Ten si můžete během několika sekund zobrazit v internetovém bankovnictví.

Zkontrolujte si životní pojištění a pojištění invalidity

Jak postupujeme životem, naše potřeby, zájmy a výplň času se neustále mění. Někdo letos změnil pozici či zaměstnání, někdo se nadchl do adrenalinového sportu a někdo se přestěhoval. Tak či tak, neměli bychom zapomínat na aktualizaci životního pojištění či pojištění invalidity.

Bohužel nikdo nejsme dokonalí a nikdy nevíte, kdy se co může přihodit. Proto se zamyslete nad tím, v jaké životní etapě právě jste a jakou ochranu potřebujete. Zkontrolujte životní pojistku a nezapomeňte také třeba na pojištění invalidity.

Neuchylujte se k nepromyšleným úvěrům

I když je vidina rychlého nákupu lákavá, snažte se nad ní přemýšlet, a to především ve chvíli, kdy jediným řešením je úvěr. „Nepromyšlená koupě na dluh může být začátkem velkých finančních potíží,“ říká Ondřej Kozák. Proto si nejdříve důkladně promyslete, zdali je nutné úvěr čerpat. Propočítejte také dopad jeho splácení na rodinný rozpočet. „Obecně platí, že by se spotřební věci, jejichž životnost je kratší než doba splácení dluhu, na úvěr kupovat neměly,“ dodává Kozák.

Začněte investovat

Pokud máte volné finanční prostředky, začněte uvažovat nad investováním. V současné době vysoké inflace vám investice může pomoct finance zhodnotit či alespoň zajistit, aby neztrácely na hodnotě. Rozhodněte se, do čeho investovat a jak. Existují nejrůznější platformy, aplikace, ale i alternativní způsoby investování. Na paměti byste ale měli mít, že předtím, než své peníze vložíte do cizích rukou, měli byste o akciovém trhu něco vědět nebo si nechat poradit od profesionála.

Ať už bude vaše novoroční předsevzetí jakékoliv, pamatujte, že brát si velká sousta se příliš nevyplácí. S náročným a nerealistickým předsevzetím totiž pravděpodobně skončíte dříve, než se dostanete z posilvestrovské kocoviny. Využijte proto této příležitosti se zdravým nadhledem a těšte se na pozitivní výsledky. A díky kontrolnímu seznamu budete mít o svých pokrocích pravidelný přehled.

O společnosti Euronet

Euronet Services spol. s.r.o. je součástí společnosti Euronet Worldwide, světového lídra ve zpracování bezpečných elektronických finančních transakcí a majitele největší sítě bankomatů v Evropě. Společnost působí v České republice od roku 1997. Více informací na www.euronetworldwide.com.