Denně na uživatele útočí 400 000 škodlivých souborů denně, o 5 % víc než v roce 2021

Detekční systémy společnosti Kaspersky odhalily v roce 2022 každý den průměrně 400 000 škodlivých souborů, což znamená 5% nárůst oproti roku 2021. Stoupl také výskyt určitých typů hrozeb – došlo například k 181% nárůstu podílu denně detekovaného ransomwaru. Tato a další zjištění jsou součástí zpravodaje Kaspersky Security Bulletin (KSB), každoročně vydávané série předpovědí a analýz týkajících se klíčových změn ve světě kybernetické bezpečnosti.

Během posledních 10 měsíců zaznamenaly detekční systémy společnosti Kaspersky denně v průměru 403 000 nových nebezpečných souborů. Ve srovnání s rokem 2021, kdy bylo každý den objeveno přibližně 380 000 těchto souborů, to představuje 5% navýšení. Celkově bylo v roce 2022 detekováno přibližně 122 milionů škodlivých souborů, což je o 6 milionů víc než v loňském roce.

Výzkumníci společnosti Kaspersky zjistili, že denní podíl ransomwaru se oproti roku 2021 zvýšil o 181 %, což představuje 9 500 nebezpečných souborů, které se snaží zašifrovat data uživatelů a vymáhat výkupné za jejich zpřístupnění. Mezi dalšími hrozbami zjistili výzkumníci také 142% nárůst podílu downloaderů – škodlivých programů, které do infikovaných zařízení instalují nové verze malwaru nebo nechtěných aplikací.

Mezi všemi ohrožovanými platformami byl i nadále hlavním cílem útoků systém Windows. V roce 2022 odhalili odborníci společnosti Kaspersky v průměru téměř 320 000 škodlivých souborů útočících na zařízení s tímto operačním systémem. Ze všech šířených záškodnických programů jich na systém Windows útočilo 85 %. Tento systém však není jedinou oblíbenou platformou útočníků. Detekční systémy společnosti Kaspersky rovněž zjistily víc než zdvojnásobení (236 %) denního podílu škodlivých souborů šířených pod rouškou souborů Microsoft Office.

Odborníci společnosti Kaspersky zpozorovali v roce 2022 také 10% nárůst každodenního podílu zákeřných souborů zaměřených na platformu Android, která se tak kromě Windows a Office stala dalším oblíbeným cílem podvodníků. Názorným dokladem tohoto trendu jsou nechvalně známé malwarové kampaně Harly a Triada Trojan, které napadly tisíce uživatelů systému Android po celém světě.

„Vzhledem k tomu, jak rychle se rozšiřují hranice hrozeb a kolik nových zařízení se objevuje v každodenním životě lidí, je docela dobře možné, že příští rok budeme detekovat ne 400 000 škodlivých souborů denně, ale půl milionu! Ještě nebezpečnější je, že s rozvojem poskytování malwaru jako služby může nyní každý začínající podvodník napadnout zařízení bez jakýchkoli technických znalostí v oblasti programování. Stát se kyberzločincem nebylo nikdy tak snadné. Nejen pro velké organizace, ale i pro všechny běžné uživatele je proto nezbytné používat spolehlivá bezpečnostní řešení, aby se nestali snadnou kořistí kyberzločinců. Odborníci společnosti Kaspersky zase udělají vše pro to, aby uživatele před těmito hrozbami ochránili, zabránili potenciálním ztrátám a zajistili každodenní bezpečné používání internetu,“ komentuje Vladimir Kuskov, vedoucí výzkumu antimalwaru ve společnosti Kaspersky.

Chcete-li se dozvědět víc o nárůstu škodlivých aktivit, přečtěte si celou analytickou zprávu „Statistics of the Year“ na webu Securelist.com.

Uvedená zjištění jsou součástí zpravodaje Kaspersky Security Bulletin (KSB) – každoroční série předpovědí a analytických zpráv o klíčových změnách ve světě kybernetické bezpečnosti. K dalším částem KSB se dostanete přes tento odkaz.

Abyste zůstali chráněni, doporučuje společnost Kaspersky uživatelům také následující opatření:

● Nestahujte a neinstalujte aplikace z nedůvěryhodných zdrojů.
● Neklikejte na žádné odkazy z neznámých zdrojů nebo z podezřelé on-line reklamy.
● Používejte silná a jedinečná hesla obsahující kombinace malých a velkých písmen, číslic a interpunkčních znamének a aktivujte si dvoufaktorové ověřování.
● Vždy instalujte aktualizace. Některé z nich můžou obsahovat opravy kritických bezpečnostních problémů.
● Ignorujte zprávy vyzývající k vypnutí bezpečnostních funkcí kancelářského nebo bezpečnostního softwaru.
● Používejte robustní bezpečnostní řešení, které je vhodné pro váš systém a zařízení, například Kaspersky Internet Security nebo Kaspersky Security Cloud. Upozorní vás, které stránky byste neměli otevírat, a ochrání vás před malwarem.

Pro zachování bezpečnosti doporučuje společnost Kaspersky firmám také tato opatření:

● Neustále aktualizujte software na všech zařízeních, která používáte, abyste zabránili útočníkům proniknout do vaší sítě zneužitím zranitelných míst.
● Trvejte na používání silných hesel pro přístup k firemním službám. Používejte vícefaktorové ověřování pro přístup ke vzdáleným službám.
● Zvolte osvědčené řešení pro zabezpečení koncových bodů, například Kaspersky Endpoint Security for Business, které je vybaveno funkcemi detekce neobvyklého chování aplikací a kontroly anomálií síťového provozu pro účinnou ochranu před známými i neznámými hrozbami.
● Používejte specializovanou sadu nástrojů pro účinnou ochranu koncových bodů, detekci hrozeb a reakci na ně, abyste včas odhalili a odstranili i nové a skrývající se hrozby. Základní ochranu koncových bodů vybavenou funkcemi EDR a MDR poskytuje například řešení Kaspersky Optimum Security.

Využívejte nejnovější informace o hrozbách na portálu Threat Intelligence, abyste měli přehled o aktuálních taktikách, technikách a postupech (TTP) používaných aktéry hrozeb.

Ilustrace: Kaspersky