E-shop bez možnosti dobírky může být znakem podvodníků

Nakupování na internetu vyznává pět milionů Čechů. Za služby a zboží platí nejčastěji kartou on-line, bankovním převodem nebo volí jistotu dobírky. Který způsob je nejvíc bezpečný a jaká rizika bývají s platbami na internetu spojená?

On-line nakupování je snadné, rychlé a na ověřených e-shopech i relativně bezpečné. Stále však existuje halda podvodných webů, které klamou zákazníky a zneužívají jejich platební údaje ve svůj prospěch. „Pokud nebudeme dostatečně obezřetní, v lepším případě ‚pouze‘ zaplatíme za zboží, které nikdy nedostaneme. V tom horším můžeme své platební údaje předat podvodníkům, kteří následně získají přístup k našim finančním prostředkům. Základem je prověřit webovou adresu stránky, kde nakupujeme, a její zabezpečení. Většina českých e-shopů je bezpečná, podezřelé bývají ty, které oproti ostatním nabízí nízkou cenu a neumožňují platbu na dobírku, obvykle také neuvádějí základní informace o firmě jako IČO, telefon, fakturační adresu. Někdy může mít zákazník pocit, že je na webu známé značky, ale jedná se jen o napodobeninu,“ upozornil ředitel Soukromé střední školy výpočetní techniky (SSŠVT) Martin Vodička.

Jak poznat podvodný e-shop

Rozpoznat podvodné e-shopy je ale podle Martina Vodičky čím dál těžší. „Technologie se vyvíjí a stejně s ní i sofistikovanost internetových podvodů. Pozor si zákazníci musí dát zejména na neznámou či podivnou URL adresu, pokud firma není zastoupena na ověřených srovnávačích, neexistují na ni žádné recenze nebo má neplatný certifikát zabezpečení (na začátku adresního řádku chybí ‚https://‘ a grafický symbol zámku). V souvislosti s tuzemskými e-shopy jsou pak jasnými znaky podvodníků nápadné gramatické chyby v popisech zboží,“ poukázal Martin Vodička.

U neznámých webů raději na dobírku

On-line platbu kartou využívá většina obchodníků. Věrohodné weby mají před odcizením platebních údajů dostatečnou ochranu, neplatí to ale u všech. „Ideálně by měl e-shop používat moderní způsob zabezpečení 3D Secure, při kterém platbu v on-line prostředí okamžitě ověřuje banka nakupujícího. Pravidlem je také tzv. dvoufázové ověření, tedy že po použití karty na internetu se odeslání částky z účtu musí ‚potvrdit‘ například v mobilní aplikaci nebo kódem zaslaným v SMS. Ale pokud chceme nakoupit v neznámém e-shopu, se kterým dosud nemáme zkušenost, nejjistější je své platební údaje neuvádět a nechat si zboží přivézt na dobírku,“ popsal Martin Vodička.

Na nákupy s virtuální kartou

Každý, kdo nakupuje on-line, by měl začít nastavením limitu pro internetové platby na své kartě. „To lze vyřídit samostatně prostřednictvím internetového bankovnictví v nastavení karet nebo po telefonu se zaměstnancem banky. Limit se dá kdykoli během chvíle změnit, proto je výhodné mít jej spíš nižší a v případě většího výdaje ho jen pro jednu platbu upravit. V dnešní době je také možné platit tzv. virtuální kartou, kterou banky nabízejí právě k účelům internetového bankovnictví. Na kartu si pošlete jen konkrétní částku, kterou se chystáte zaplatit, a nemusíte se tak bát případné krádeže,“ doporučil Martin Vodička.

Nechte si svá data pro sebe

Pro rychlost a pohodlí si lidé běžně ukládají údaje o platebních kartách do prohlížeče nebo ještě hůř přímo na webu obchodníka. K dokončení nákupu pak stačí jeden klik a čísla karty se v příslušných kolonkách automaticky zobrazí. Jakkoli takto uložené údaje jsou ale pro případného hackera snadnou kořistí. „Poskytovat svá citlivá data z platební karty přímo obchodníkovi, mimo jiná zabezpečení, s sebou nese velké riziko. V takovém případě může být lepší volbou bankovní převod. I tak je ale dobré mít se na pozoru, jsou známé případy, kdy obchod zákazníka přesměruje na podvodné weby, které vypadají jako stránky banky,“ uvedl Martin Vodička.

Pozor na anglické weby

Kromě moderního zabezpečení plateb 3D Secure existují také další bezpeční zprostředkovatelé on-line plateb, kteří ručí za bezrizikové zprostředkování transakce. Důvěryhodné weby v českém prostředí využívají nejčastěji GoPay nebo GP webpay. Ne všechny e-shopy však mají dostatečný systém zabezpečení a zadávat všem své údaje „na potkání“ se nemusí vyplatit.

Při mezinárodních platbách je celosvětově nejrozšířenější virtuální peněženka PayPal. K ní je třeba vytvořit si vlastní účet se silným heslem a v něm vždy platbu potvrdit. „Nejvíce podvodných e-shopů je vedeno v anglickém jazyce. Mimo již zmíněné proto doporučuji u zahraničních e-shopů ještě zkontrolovat, v jaké měně a s jakým kurzem se platba provede, tedy zda obchod nenabízí drahou směnu. U obchodů mimo Evropskou unii také bývají složitější podmínky pro vrácení či reklamaci zboží,“ dodal Martin Vodička.