Aukce panenek známých osobností startuje. Ve hře jsou díla celebrit, sklářů i byznysmenek

Každý listopad již dvacet let pomáhají díla ztvárňující dětství a panenky dobré věci. Jubilejní dvacátý ročník benefiční Aukce panenek známých osobností startuje 22. listopadu on-line na www.aukceunicef.cz. Na webu najdete vlastnoručně vyrobené panenky od českých designérů, výtvarníků, úspěšných žen českého byznysu, spisovatelů a ilustrátorů. Vždy se jedná o neopakovatelné originály, které autoři ztvárnili více či méně tradičně – panenky jsou ručně šité, foukané ze skla nebo mají například podobu umělecké fotografie.

Oděvní designérka Liběna Rochová, český sklářský výtvarník Zdeněk Lhotský ze skupiny Tvrdohlaví, fotograf Robert Vano. To jsou jména autorů, kteří se rozhodli podpořit dobrou věc a vytvořili panenku do charitativní Aukce panenek známých osobností, kterou pořádá česká pobočka UNICEF. Do aukce daroval svou fotografii s názvem The Temptation také jeden z nejznámějších uměleckých fotografů v Česku Jan Saudek. Také bude možné dražit panenku připomínající cenné dědictví minulosti od zakladatelky Vogue CS Michaely Seewald.

Část dražených děl budou tvořit panenky vytvořené vlivnými ženami Česka – ty se v červnu letošního roku sešly v ateliéru UMPRUM, aby pod vedením Liběny Rochové ušily panenky pro UNICEF. Zapojila se například Libuše Šmuclerová, předsedkyně představenstva mediálního domu Czech News Center, ředitelka společnosti Synlab Kateřina Bílly Danyšová nebo Kateřina Kadlecová, CEO české společnosti USSPA.

Každá panenka, kterou lze v aukci adoptovat, má své vlastní jméno, jedinečnou osobnost a nese své poselství. Výtěžek akce, kterou pořádá česká pobočka UNICEF, poputuje do krizových oblastí a bude využit pro poskytování lékařské pomoci dětem, které to potřebují nejvíce. Cena každé z dražených panenek začíná na 3000 Kč, což odpovídá částce za základní očkování proti šesti smrtelným nemocem (tetanu, tuberkulóze, černému kašli, záškrtu, spalničkám a dětské obrně) pro pět dětí.

On-line aukce, ve které je po jednoduché registraci možné dražit jakoukoliv panenku, se spustí v úterý 22. listopadu a bude trvat celý týden. Slavnostně se zakončí naživo 29. listopadu v Českém muzeu hudby v Praze Karmelitská 2/4, Praha 1, a to v 19:00. Slavnostním večerem všechny přítomné provede moderátor Karel Voříšek, který aukci také oficiálně zakončí. Chybět nebude ani představení Dětského baletu Praha. Unikátní dílo, které bude draženo přímo v sále, přislíbila také česká architektka a designérka Eva Jiřičná.

„Zatím nejvyšší cena, za kterou se panenka v historii aukce vydražila, byla půl milionu. V letošním jubilejním 20. ročníku bude napínavé sledovat, jestli některá z panenek tento rekord překoná. I kdyby se to nestalo, ceníme si každé koruny, protože již za 600 Kč dokážeme zachránit život jednomu dítěti,“ říká Pavla Gomba, výkonná ředitelka UNICEF ČR.

Oděvní designérka Liběna Rochová, která je již od samého začátku patronkou projektu Adoptuj panenku, zachráníš dítě, letos tvoří panenku ve spolupráci s Jiřím Pačinkem, jedním z nejvýznamnějších uměleckých sklářů nejen v České republice, ale i ve světě. Panenka, která vznikla, nese jméno Slečna Křehká – tělo má z plsti, ale její šaty jsou skleněné. „Ač sklo a proces tvorby u pece miluji, nikdy jsem si nepředstavila skleněnou panenku. Letos jsem přijala nabídku na spolutvorbu ve sklárně Pačinek, přivezla jsem skici šatů a proces jejich vzniku mě uhranul,“ říká Liběna Rochová. Kromě Slečny Skleněné je ve hře i další panenka Jiřího Pačinka, milovníci skla tedy letos nepřijdou zkrátka.

Od počátku projektu se díky benefičním aukcím UNICEF vybralo celkem 17,929.100 Kč a panenky tedy za 20 let tradice pomohly zachránit život celkem 29 881 dětem.

Foto: České muzeum hudby, Klára Bachová