Press "Enter" to skip to content

Euro dnes vůči dolaru oslabilo na nejnižší úroveň za posledních 20 let

Euro se dnes dopoledne propadlo na svoji nejnižší úroveň vůči dolaru za posledních dvacet let. Dolar se prodával i jenom za 1,0331 dolaru, což je nejméně od prosince 2002. Do konce léta by dokonce mohla nastat takzvaná parita, tedy stav, kdy kurs obou měn bude v poměru 1:1.

Euro vůči dolaru slábne, neboť se zvyšuje obava z recese v Evropě, vyvolané probíhající energetickou krizí a dopady války na Ukrajině. Zároveň Evropská centrální banka již delší dobu vytváří tlak na oslabování eura vůči dolaru zdráháním se aktivněji přistoupit k normalizaci vlastní extrémně expanzivní měnové politiky. Teprve ke konci letošního června ECB ukončila svůj program nákupu aktiv za nově vytvářená eura, který zahájila v polovině minulého desetiletí.

Obava z recese v Evropě a eurozóně zvláště ovšem nyní vede k tomu, že měnoví obchodníci snižují své sázky týkající se rozsahu letošní normalizace měnově politiky ECB. V tuto chvílí sází na to, že ECB letos zvedne klíčovou sazbu pouze o 1,4 procentního bodu, zatímco ještě před zhruba třemi týdny mínili, že to bude o 1,9 procentního bodu.

Euro se letos vůči dolaru zatím propadlo o osm procent. Rekordní inflace v eurozóně hrozí fatálně oslabit kupní sílu evropských domácnostní a firem, což by právě uvrhlo kontinent do recese. Právě zejména hrozba recese vede trhy k přehodnocení svých sázek na zvyšování úroků v podání ECB. 

Lukáš Kovanda, Ph.D.

Comments are closed.