Euro dnes vůči dolaru oslabilo na nejnižší úroveň za posledních 20 let

Euro se dnes dopoledne propadlo na svoji nejnižší úroveň vůči dolaru za posledních dvacet let. Dolar se prodával i jenom za 1,0331 dolaru, což je nejméně od prosince 2002. Do konce léta by dokonce mohla nastat takzvaná parita, tedy stav, kdy kurs obou měn bude v poměru 1:1.

Euro vůči dolaru slábne, neboť se zvyšuje obava z recese v Evropě, vyvolané probíhající energetickou krizí a dopady války na Ukrajině. Zároveň Evropská centrální banka již delší dobu vytváří tlak na oslabování eura vůči dolaru zdráháním se aktivněji přistoupit k normalizaci vlastní extrémně expanzivní měnové politiky. Teprve ke konci letošního června ECB ukončila svůj program nákupu aktiv za nově vytvářená eura, který zahájila v polovině minulého desetiletí.

Obava z recese v Evropě a eurozóně zvláště ovšem nyní vede k tomu, že měnoví obchodníci snižují své sázky týkající se rozsahu letošní normalizace měnově politiky ECB. V tuto chvílí sází na to, že ECB letos zvedne klíčovou sazbu pouze o 1,4 procentního bodu, zatímco ještě před zhruba třemi týdny mínili, že to bude o 1,9 procentního bodu.

Euro se letos vůči dolaru zatím propadlo o osm procent. Rekordní inflace v eurozóně hrozí fatálně oslabit kupní sílu evropských domácnostní a firem, což by právě uvrhlo kontinent do recese. Právě zejména hrozba recese vede trhy k přehodnocení svých sázek na zvyšování úroků v podání ECB. 

Lukáš Kovanda, Ph.D.