Koruna posiluje, trh se bál „holubičího náletu“, který se ale nekoná

Česká národní banka bude mít bankovní radu s největším zastoupením žen v historii. Půjde o radu více feminizovanou než je kterákoli z předešlých, ale také o radu více holubičí, než je ta stávající. To může vytvořit určitý tlak na oslabování koruny. Bezprostředně po jmenování ale koruna posílila.

Prezident Miloš Zeman dnes jmenoval tři nové členy bankovní rady, i když hned ve dvou případech jde o členy staronové. V bankovní radě totiž už jednou zasedali dva z dnes jmenovaných, a to Eva Zamrazilová a Jan Frait. Zamrazilová byla členkou rady v letech 2008 až 2014. Kromě ní už v radě v její dosavadní historii zasedala jediná další žena, a to Michaela Erbenová v letech 2000 až 2006. Frait v bankovní radě zasedal rovněž v letech 2000 až 2006. Třetí dnes jmenovanou je Karina Kubelková, dosavadní analytička Hospodářské komory.

Zamrazilová na post bankovní radní přejde z pozice šéfky Národní rozpočtové rady. Frait v ČNB už od roku 2007 působí coby vedoucí pracovník zodpovědný za oblast finanční stability a makroobezřetnostní politiky.

Kurs koruny na jmenování nových radních bezprostředně reagoval posílením. To značí, že trh sázel, že by noví radní mohli být ještě více holubičí, než jak vyhodnocuje ty stávající. „Holubičí nálet“ se ale nekoná.

Kubelková sice coby dosavadní představitelka Hospodářské komory může být vnímavější ke steskům malých a středních podniků v ČR, které často vyjadřují nespokojenost se současným podle nich příliš razantním utahováním měnové politiky. Ani tak však nebude dogmaticky lpět na ponechávání sazeb beze změny, pokud si silné inflační tlaky v ekonomice vyžádají jejich další zvýšení. Proti možné přechodné, „prázdninové“ stabilizaci sazeb ale patrně nic namítat nebude.

Pragmaticky se k otázce změn sazeb budou stavět i Zamrazilová a Frait, které už trhy poznaly během jejich předchozího působení v bankovní radě, a vnímají je tedy jako jistou záruku kontinuity. To platí zvláště v případě Fraita, jenž v ČNB působil i v mezidobí, po skončení jeho předchozího působení v bankovní radě až do současností.

Lukáš Kovanda, Ph.D.
Hlavní ekonom, Trinity Bank