Ruské železnice bankrotují, jde o první bankrot velkého ruského podniku od uvalení západních sankcí

Ruské železnice bankrotují. V březnu totiž nesplatily všechny své závazky věřitelům, jak se smluvně zavázaly. Příslušná částka byla splatná ke 14. březnu. Podniku, který je stoprocentně ve vlastnictví Ruské federace, pak běžela desetidenní lhůta, kdy mohl věc napravit. Věřitelé však své peníze během této lhůty nedostali. Mezinárodní výbor pro posuzování daných záležitostí podle dnešní zprávy agentury Bloomberg na základě uvedeného vývoje vyhodnotil finanční situaci Ruských železnic jako platební neschopnost, tedy bankrot.

Na základě tohoto posudku vzniká pojistná událost, což je zásadní informace pro ty investory, kteří si pořídili pojištění proti platební neschopnosti Ruských železnic. Ti by se měli na základě zmíněného posudku dočkat pojistného plnění.

Od uvalení západních sankcí v důsledku invaze na Ukrajinu jde o vůbec první případ platební neschopnosti některého z ruských podniků, která už zašla tak daleko, že představuje pojistnou událost a důvod k výplatě souvisejícího pojistného plnění v rámci pojištění proti bankrotu.

Ruské železnice se své věřitele snažily prostřednictvím mezinárodních bank vyplatit, ale ty platbu z důvodu sankcí neprovedly.

Bankrot Ruských železnic, to není žádná druhořadá věc. Pro desítky milionů Rusů, často Putinových příznivců, představuje vlak jediný dostupný způsob, jak se v rozlehlé vlasti překonávat delší vzdálenosti. Na letenku tito lidé mnohdy nemají.

Na druhou stranu, bankrot neznamená, že Ruské železnice budou ze dne na den bez peněz. Dramaticky se však zhorší jejich přístup k financování. Nepůjčí jim nyní třeba ani Číňané. Financovat je tak bude muset zcela a přímo Kreml, například ze svých příjmů z prodeje plynu zemím Evropské unie.  To bude zřejmě znamenat výrazné zhoršení služeb Ruských železnic a patrně i citelné omezení frekvence spojů. Finanční prostředky Kremlu nejsou bezedné, navíc ruskou ekonomiku čeká až 20procentní propad. 

Lukáš Kovanda, Ph.D.
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, Trinity Bank