Vláda připravila kroky ke snížení dopadů vysokých cen pohonných hmot, sníží spotřební daň o 1,50 Kč za litr

Vláda Petra Fialy připravila úpravy tří zákonů, které mají pomoci zmírnit dopady vysokých cen pohonných hmot a energií na občany i firmy. Návrh příslušného změnového zákona schválila na jednání ve středu 6. dubna 2022. Shodla se také na snížení spotřební daně na pohonné hmoty o 1,50 koruny na litr.

Vláda se zabývala problémem vysokých cen pohonných hmot a energií. „Česká vláda pracuje pro občany České republiky a já jsem rád, že můžu představit další konkrétní výsledky. Víte, že minulý týden jsme schválili zvýšení životního a existenčního minima, ze kterých jsou odvozeny dávky státní sociální podpory, jako jsou například přídavky na dítě. Významně tak vzrostl počet lidí, kteří na ně mají nárok. Nyní jsme udělali další důležitý krok ke snížení tlaku na peněženky občanů České republiky. Vláda se shodla na snížení spotřební daně na naftu a benzín o 1,50 koruny na litr. Je to opatření, které v současné složité době jednoznačně pomůže všem občanům, kteří potřebují využívat automobily, ale i všem dopravcům, poskytovatelům veřejné dopravy a dalším,“ uvedl premiér Petr Fiala.

Ke zmírnění dopadů vysokých cen pohonných hmot a energií mají přispět také připravené novely tří zákonů – zákona o daních z příjmu, zákona o dani silniční a zákona o ochraně ovzduší. Vláda do nich promítla již avizované návrhy na zrušení silniční daně v maximálním rozsahu, jaký umožňují evropské předpisy, na odstranění povinnosti přimíchávat do pohonných hmot biopaliva první generace a na odložení účinnosti povinnosti provozovat vybrané spalovací stacionární zdroje o dva roky. Nově k nim přibyla také podpora nízkoemisní mobility formou zvýhodnění používání elektromobilů a zrychlení odpisů u dobíjecích stanic. Podrobnosti obsahuje tisková zpráva Ministerstva financí.