Ministr Síkela po krizovém štábu: Platby za ruský plyn musí probíhat podle sjednaných smluv

Současné dodávky plynu do České republiky jsou stabilní a nedochází k žádným výpadkům. V tuzemských zásobnících jsou zásoby plynu přibližně na měsíc. Ropu má stát v zásobách až na tři měsíce. Po jednání krizového štábu ministerstva průmyslu a obchodu to uvedl ministr Jozef Síkela, který zároveň prohlásil, že platby za ruský plyn budou probíhat v měnách, ve kterých byly sjednány ve smlouvě. Jakékoliv změny budou považovány za porušení kontraktu.

Krizový štáb MPO se sešel v reakci na krok ruského prezidenta Vladimira Putina, který ve čtvrtek podepsal dekret, podle něhož odběratelé budou muset platit za ruský plyn v rublech. Štábu se zúčastnili vedle představitelů MPO také zástupci energetických firem nebo ministr financí Zbyněk Stanjura. Zástupci energetických firem podle ministra Síkely ubezpečili o tom, že dodávky ruského plynu jsou i po kroku ruského prezidenta stabilní, a že nepozorují žádné výpadky. „Zásoby ropy máme na více než 90 dnů, zásoby plynu máme přibližně na jeden měsíc a dobrou zprávou je, že se nám blíží ke konci topná sezóna,“ uvedl ministr Síkela.

Ruský požadavek na platby za plyn pouze v rublech ministr Síkela odmítl. „Odpovědí na ruský požadavek bude dnes jednotné stanovisko, které bude vypadat zhruba následovně. Firmy z Evropské unie budou pokračovat v platbách za energie v té měně, ve které byly schválené. Jakékoliv budou považovány za porušení smluv,” uvedl ministr s tím, že právě udržení jednotného postupu napříč členskými státy Evropské unie je pro Českou republiku zásadní.

„Příští týden 7. dubna na tento postup naváže jednání expertních ministerských skupin Evropské unie. A jejím úkolem bude dopracovat to, na čem jsme se už předběžně dohodli, a sice detail společných nákupů energií v rámci Evropské unie a koordinace přípravy na zimu. Česká republika samozřejmě od začátku tento jednotný postup na úrovni Evropské unie podporuje,“ uvedl Síkela.

V pátek odpoledne se koná jednání Mezinárodní energetické agentury na ministerské úrovni, jednat se má o dalším dobrovolném uvolňování ropy na trh ze strany členských států agentury. „Již dříve se členské státy shodly na uvolnění 60 milionů barelů ropy a tato ropa již na trh přichází. Předpokládá se uvolnění dalších 120 milionů barelů ropy, 60 milionů by měly poskytnout Spojené státy americké. Což považuji za krok velmi prospěšný z hlediska stabilizace trhu,“ dodal ministr Síkela.

Česká republika je podle ministra připravena na všechny možné varianty vývoje dodávek plynu a ropy z Ruska. Stav nouze či jeho předcházení má podle energetického zákona pravomoc vyhlašovat provozovatel přepravní soustavy, společnost NET4GAS.

Pokud jde o možné omezení dodávek z Ruska či jejich zastavení a z toho vyplývající rizika a možné krizové situace, má na to Česká republika stanovené postupy legislativou, postupovalo by se v souladu s energetickým zákonem a vyhláškou č. 344/2012 Sb. o stavu nouze v plynárenství a způsobu zajištění bezpečnostního standardu dodávky plynu.

Činnosti při stavu nouze se provádějí v následujícím pořadí: 

a) vyhlašují se odběrové stupně pro omezení dodávky plynu,
b) vyhlašují se odběrové stupně pro přerušení dodávky plynu, kterých je 10
c) vyhlašuje se havarijní odběrový stupeň, jímž se přerušuje dodávka plynu všem zákazníkům.

Centrální krizový štáb plynárenské soustavy byl poprvé svolán již před několika týdny a od té doby se pravidelně schází. Pravidelně se schází i Gas Coordination Group, která má za cíl monitoring bezpečnosti dodávek v EU.