Neklidná doba potvrzuje, že investice do nemovitostí přináší bezpečný a stabilní výnos

Na světových i lokálních trzích převládá v posledních týdnech nejistota. V prostředí reflace a stagflace, na jejichž pomezí se v současnosti česká ekonomika nachází, se ukazují výhody investic do nemovitostí. Ty se u Čechů těší dlouhodobě velké oblibě, která v posledních týdnech ještě zesílila. Důkazem je mimo jiné rostoucí zájem o mikroinvestice do nemovitostí, které poskytuje společnost Investown, největší investiční platforma do nemovitostí v ČR.

Růst spotřebních cen v posledních měsících vede stále více lidí k investování. Po začátku invaze ruských sil na Ukrajinu začala mít část lidí pocit, že komfort finanční jistoty budou mít pouze s hotovostí v ruce. To však odborníci v čase měnových nestabilit nedoporučují. „Volné prostředky je vhodné investovat s dlouhodobým horizontem. V čase krize je navíc ještě důležitější než obvykle diverzifikace,” vysvětluje Alan Pock, CEO a spoluzakladatel společnosti Investown, která v posledních týdnech zaznamenala zvýšený zájem o mikroinvestice. „Nemovitosti nepřináší nejvyšší výnosy, ale výhodný poměr jejich stability a velice nízkého rizika. Z toho důvodu by měly být součástí každého dobře vyváženého portfolia,” dodává Pock.

Zatímco jiná investiční aktiva zaznamenala v posledních týdnech výrazné výkyvy, nemovitosti prokázaly dlouhodobou stabilitu. Podle odborníků tomu tak bude i nadále. „Konflikt na Ukrajině a s ním související události, zejména růst inflace, přecházející do stagflace, bude dále tlačit na zvyšování cen nemovitostí. I když úrokové sazby budou tento tlak poněkud mírnit, převládne zejména u malých, ale i větších investorů, snaha diverzifikovat prostředky, tedy raději je mít ‚uložené‘ v nemovitostech než na účtu v bance,” komentuje současnou situaci Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.

Výnosy z nemovitostí dostupné každému

Největší bariérou investic do nemovitostí byla donedávna potřeba vysokých vstupních nákladů. Situace se začala měnit v posledních letech, kdy na trh vstoupily technologické platformy poskytující mikroinvestice. Díky společnosti Investown se může stát investorem prakticky každý a diverzifikovat tak své finanční prostředky i do tohoto aktiva. Realizovat výnosy z nemovitostí je možné už od vkladu ve výši 500 korun. „Pronajímáme rezidenční nemovitosti po celé republice a investorům dáváme možnost podílet se, podle výše vkladu, na příjmech z nájemného,” popisuje Alan Pock fungování investiční platformy, skrz kterou uživatelé zainvestovali již 400 milionů korun a během posledního půl roku jim byly vyplaceny téměř 4 miliony. „Možnost investování a ochrany úspor chceme poskytnout úplně všem. Zcela chybí výstupní poplatky, které mnoho lidí odrazují. Investiční platformu navíc neustále vylepšujeme, nedávno jsme představili prémiový program pro aktivní investory a nyní chystáme možnost automatického investování,” uzavírá Alan Pock s tím, že jediný poplatek (0,9 % z vkladu) je za předběžné ukončení investice.

O Investown

Investown.cz je nová on-line finanční platforma, která zpřístupňuje bezpečné a atraktivní investování do nemovitostí komukoli. Cílem společnosti je zajistit přístup k ziskům z nemovitostí prakticky každému tak, aby mohl efektivně a bezpečně zhodnocovat své finance.