Český Národní den probudí příběhy české kultury

Národní den České republiky bude vyvrcholením desítek doprovodných programů, které národní pavilon na světové výstavě EXPO v Dubaji od loňského října do letošního března připravil. „Středobodem programu Czech Spring, který se odehraje 21. března 2022 – tedy pouhých deset dní před koncem EXPO –, bude samozřejmě český pavilon, ale některá představení rozzáří i ty největší scény na výstavišti,“ říká Jiří František Potužník, generální komisař české účasti na EXPO 2020.

Realizátorem a nositelem myšlenky českého kulturního programu je agentura ART Prom a její kreativní ředitel Jakub Vedral, který byl už u několika národních dnů a zúčastnil se Všeobecných světových výstav v Aichi, Šanghaji i Miláně. Tradiční zahajovací ceremoniál na centrálním náměstí Al-Wasl doprovodí Filharmonie Bohuslava Martinů.

Návštěvníky budou do českého pavilonu lákat monumentální loutky českého lva, sokolů a pouliční divadelníci ze souborů V.O.S.A. nebo Bratři v tricku, i jedni z nejlepších evropských chůdařů ze souboru Long Vehicle Circus. Okolí pavilonu rozsvítí světelné divadelní instalace z dílny Light Lab: Návštěvníci a Fénixova zahrada. Svou interaktivní instalaci představí také světoznámé herní studio Amanita Design.

Módní návrhářství zastoupí Josefína Bakošová, která také oblékne moderátory Národního dne – Emmu Smetanu a Justina Svobodu.

O hudební složku programu se dále postará například hudebník Thom Artway a v neposlední řadě Tomáš Dvořák, který představí spektakulární propojení hudby a nejnovějších technologií se svým hudebním projektem Floex. Jedním z vrcholů dne bude multimediální představení iMucha v Dubai Millennium Amphitheatre.

„Program Národního dne by měl nechat v divácích týž pocit jako expozice českého pavilonu – že Česká republika je zemí lidí se zručnýma rukama a nápaditými hlavami. Lidí, jimž řemeslná dokonalost nebrání do uměleckých provedení vnášet vedle silných symbolů i laskavý humor. Doufám, že právě kombinace něhy a vtipu odliší v tom nejlepším slova smyslu naši zem od ostatních,“ dodává generální komisař Jiří František Potužník.

Podtitul českého Národního dne „Probouzíme příběhy“ vysvětluje režisér ČND Jakub Vedral„Je první jarní den, den, kdy se probouzí příroda, kdy je ve vzduchu naděje a očekávání. Zde v Dubaji lidé znají jaro jen z vyprávění, z příběhů. Proto jsme se rozhodli oslavit náš národní den tím, že přivezeme na EXPO spoustu příběhů, hudebních divadelních, loutkových, že je budeme vyprávět jazykem, který je univerzální, srozumitelný, že ukážeme takové příběhy, které pocházejí z naší země, ale znají je lidé po celém světě.“

„Vzhledem k událostem posledních dní budeme také reflektovat současnou situaci v Evropě a v rámci programu Národního dne vyjádříme svou podporu Ukrajině,“ dodává Jakub Vedral.