Návštěvnost českého pavilonu na EXPO 2020 se blíží jednomu milionu

Skočil pátý ze šesti měsíců EXPO 2020, což znamená, že se brány Všeobecné světové výstavy v Dubaji se zavřou už za necelých třicet dní. Organizátoři předpokládají, že celkový počet návštěv překoná – navzdory dopadům globální pandemie covid-19 – hranici 20 milionů. Český národní pavilon vidělo už přes 800.000 lidí a Kancelář generálního komisaře předpokládá, že do konce přehlídky jich bude jeden milion.

Návštěvnost českého pavilonu prudce stoupá, 20. února se dostavil návštěvník s pořadovým číslem 750.000. Stal se jím Abdal Azíz Ubajdlí, osmatřicetiletý otec čtyř dětí, který přijel s rodinou manželkou do Dubaje z Abú Zabí a expozici Czech Spring si vybral na doporučení svých přátel.

24. února nechal generální komisař vedle české vlajky vztyčit nad pavilonem také vlajku ukrajinskou: následně se k symbolické podpoře země napadené ruskými vojsky přidali někteří další zahraniční účastníci EXPO. Týž den se v pavilonu České republiky uskutečnilo za účasti prvního a druhého náměstka ministerstva zahraničních věcí setkání čtyř desítek velvyslanců z regionu Blízkého východu, severní Afriky a Asie.

O českou expozici jeví nadále nečekaně vysoký zájem lokální a celosvětová média, stejně jako osobnosti veřejného života. Pavilon například navštívila 25. února její královská výsost Šamma bin Sultán bin Chalífa Nahajánová. Mimořádně vzácná návštěva z Abú Zabí si prohlédla expozici a netajila se uznáním nad technologií S.A.W.E.R., která získává vodu ze suchého pouštního vzduchu, jakož i nad dočasnou expozici Akademie věd České republiky „Energy the Smart Way“. Na závěr přijala uměleckou plastiku společnosti Subfossil Oak vyrobenou z více než šest tisíc let starých dubových kmenů.

Poslední únorový den poctil expozici Czech Republic – Country for the Future svou návštěvou ministr vzdělávání Spojených arabských emirátů, jeho excelence Husajn bin Ibráhím Hammádí, který se s vysokou odborností ptal na inovace z energetiky.

V únoru se rovněž konalo několik doprovodných akcí, mezi něž patřil koncert skupiny Mirai, držitele Českého slavíka za roku 2021. Vystoupení vzniklo jako spontánní nápad zpěváka, jemuž se pavilon zalíbil natolik, že kapela odehrála vystoupení i v poloviční sestavě. Přestože na propagaci akce byly dva dny, Mirai přivítaly zástupy nadšených českých fanoušků. 9. února v pavilonu vystoupil také mužský vokální ansambál Sextet+ z Nového Jičína a na konci měsíce na akcích pořádaných partnery KGK několikrát vystoupil s původními triky mladý kouzelník Tomáš Podzimek.

Na akcích Plzeňského Prazdroje mohli hosté zdarma ochutnat čepovanou plzeň, tato nabídka pokračovat od druhé poloviny března.

Poslední měsíc EXPO začal vernisáží v gesci Galerie Kroupa, jejíž součástí je prezentace děl malířky Adély Olivy; desetina výtěžku z prodeje každého z obrazů bude věnováno na pomoc Ukrajině.

Následovat bude akce společnosti Bohematic, která v pavilonu definitivně uzavře designérskou soutěž Bohemtaic Design. Další akce s charitativním podtextem je v plánu na 17. března a její součástí bude dražba luxusních hodinek české výroby, vyrobených podle návrhu Michala Karafiáta, vítěze soutěže Bohematic Design.

Vrcholem měsíce bude Národní den České republiky, připravený na první jarní den. Návštěvníky budou do českého pavilonu zvát monumentální loutky českého lva, sokolů a pouliční divadelníci ze souborů V.O.S.A., Bratři v tricku nebo jedni z nejlepších evropských chůdařů ze souboru Long Vehicle Circus. Okolí pavilonu rozsvítí světelné divadelní instalace z dílny Light Lab: Návštěvníci a Fénixova zahrada.

Interaktivní instalaci předvede světoznámé herní studio Amanita Design. Módní návrhářství zastoupí Josefína Bakošová s projektem udržitelné módy Tears of Fashion.

O hudební složku programu se postará filharmonie Bohuslava Martinů, hudebníci Thom Artway a Tomáš Dvořák, který představí spektakulární propojení hudby a nejnovějších technologií se svými hudebními projekty Floex a Netýkavka. Jednou z událostí dne bude multimediální představení iMucha.