Ve Vladivostoku rubl padá vůči dolaru o 50 %, může stáhnout i čínský jüan

Část Ruska už se začíná naplno potýkat se sankcemi Západu. Ve Vladivostoku na samém východu Ruska jedna z tamních bank prodává americké dolary dokonce za 250 rublů za kus. V pátek přitom kurs uzavíral na úrovni zhruba 83 rublů za dolar. V průměru banky ve Vladivostoku žádají za dolar zhruba 120 rublů. I to však ukazuje na možné dnešní oslabení rublu vůči dolaru o 50 procent. Obchodování na tomto měnovém páru na devizových trzích ještě dnes nezačalo, započne až s ranním otevřením burz v Evropě.

V Moskvě už však mezitím stačila ruská centrální banka zakázat cizincům prodávat akcie ruských firem. Jedná se o opatření, které je „na hraně“, avšak umožňuje Rusku přibrzdit houfný odliv kapitálu ze země, který se dnes obecně očekává právě v důsledku víkendových finančních sankcí Západu.

Jinými slovy, probouzející se Rusko, resp. ruské trhy zřetelně říkají „Chceme dolary, ruské akcie si nechte“.

Po otevření evropských burz ruská centrální banka nastoupí na obranu padajícího rublu. Bude se snažit jeho pád zastavit tím, že jej bude vykupovat za své devizové rezervy. V důsledku sankcí ale může nakládat jen odhadem s jednou třetinou těchto rezerv. Může totiž využít prakticky jen zlato a čínskou měnu. Nakládat s dolary, eury či třeba jeny, které taktéž má v rezervách, v důsledku víkendových sankcí nemůže.

Čínská měna, jüan, se tím pádem ale může stát nečekanou obětí sankcí proti Rusku. Pokud totiž bude centrální banka opravdu masově na světových devizových trzích nakupovat rubly za jüany, čínská měna může poměrně razantně znehodnocovat, neboť o náhlý příval čínské měny na světové trhy nebude takový zájem, aby se její kurs k dolaru udržel (dolar navíc bude posilovat tak jako tak, kvůli enormně zvýšené nejistotě na světových trzích, jež mu obecně nahrává).

Lukáš Kovanda, Ph.D.