Držte si peněženky, zasedá americká centrální banka

Akciové trhy po celém světě dnes a zítra čeká náraz. Pád. Možná i splasknutí bubliny, ba dokonce „superbubliny“. Burzovní pesimisté se předhánějí v ponurých předpovědích toho, co nastane po skončení probíhajícího dvoudenního zasedání vedení americké centrální banky – Fedu. Hlavní výsledek jednání bude známý dnes v osm večer středoevropského času, tiskovka šéfa Fedu Jeroma Powella začne o půl hodiny později.

Jde bezesporu o přelomové zasedání. Kvůli nejrychlejší inflaci za posledních několik desetiletí musí Fed rázně přikročit ke zpřísnění své měnové politiky. Což je pro akcie špatná správa. Éra extrémně levných úvěrů totiž končí.

Dnešní zasedání Fedu však bude spíše ještě jen o signalizaci. Centrální banka dá světu vědět zamýšlený „jízdní řád“: jak vlastně hodlá svoji měnovou politiku v příštích měsících zpřísňovat. Pokud nebude signalizovat až přílišnou razanci, k žádnému zásadnějšímu propadu burz ani dojít nemusí. Jisté zpřísnění měnové politiky je už do cen akcií totiž započítáno – vždyť hlavní ukazatel amerických burz, index Standard & Poor’s 500, se letos propadl o zhruba desetinu.

Naopak, jisté utažení měnové politiky budou burzy vnímat zčásti i příznivě. Jako důkaz, že Fed věří v další a pokračující obnovu americké a ostatně i globální ekonomiky po pandemickém úderu uplynulých dvou let.

Jestliže tedy dnes Fed zpřísnění své měnové politiky signalizuje přiměřeně, nic špatného to pro akcie znamenat nemusí. Co to tedy konkrétně znamená „přiměřeně“?

Přiměřený Fed dnes bude, pokud naznačí, že první zvýšení základní úrokové sazby uskuteční v březnu. A že bude v rozsahu 0,25 procentního bodu. Jestliže by Fed signalizoval možný březnový vzestup základního úroku o 0,5 procentního bodu, mohlo by to již burzy vylekat. Akcie by se v takovém případě dost možná i citelně propadly.

Přiměřený Fed dnes bude, pokud oznámí, že svůj program nákupu aktiv za nově vytvářené miliardy dolarů (kvantitativní uvolňování) ukončí letos v březnu. Jestliže by oznámil, že tak učiní už v únoru, burzy by do jisté míry překvapil, ale „vzaly by to“. Nakonec ani únorový konec programu nákupu aktiv by tak nemusel znamenat citelnější propad akcií.

Přiměřený Fed dnes konečně bude, pokud oznámí zahájení redukce své nabobtnalé, v dolarovém vyjádření takřka devítibilionové rozvahy nejdříve letos v září. Dřívější datum by mohlo burzy opět zneklidnit.

Samozřejmě, šéf Fedu Powell se při zdůvodnění kroků Fedu může dopustit nějakého v tuto chvíli nepředpokládaného výroku, který si burzy přeberou jako signál k panice. To nelze nikdy zcela vyloučit. Jsme jenom lidi. Jestliže však Fed dodrží očekávaný scénář dnešního dne, tj. „přípravu burz na přiměřené zpřísňování“, žádný pád akcií se dnes ani zítra konat nebude. Peněženky si držet netřeba. Naopak, může přijít plošnější úleva a návazný akciový růst.

Lukáš Kovanda, Ph.D.