Koaliční vláda žádá Sněmovnu o důvěru

Celý den a celou noc probíhala sněmovní rozprava a pokračovala až do čtvrtečního rána, kdy bylo jednání o vyjádření důvěry nové vládě přerušeno do 18.00 hodin. V úvodu jednání v úterý 11. ledna uctili poslanci minutou ticha památku předsedy Evropského parlamentu a zastánce sjednocené Evropy Davida Sassoliho, jenž zemřel v noci na úterý.

Potom se věnovali zákonům. Platy ústavních činitelů, které se počátkem roku zvýšily, se od února vrátí na loňskou úroveň. Sněmovna schválila vládní novelu, podle níž se mají platy zákonodárců, členů vlády, prezidenta i soudců a státních zástupců pro letošní rok snížit. Poslanci v úterý také odsouhlasili zvýšení příspěvků na bydlení kvůli zdražování energií.

K nejsledovanějším bodům letošní první řádné schůze bude patřit středeční jednání o vyslovení důvěry novému koaličnímu kabinetu Petra Fialy (ODS). Jednání 6. schůze bude ve čtvrtek 13. ledna proloženo mimořádnou 7. schůzí, která byla svolána na žádost opozičních poslanců kvůli peněžitým darům pro vládní hnutí STAN. Opoziční strany chtějí znát původ peněžitých darů, které v poslední době dostalo hnutí STAN a které podle nich pocházejí „ze zahraničí”. STAN tvrdí, že žádné peníze ze zahraničí nepřijalo. „Hnutí STAN přijímá dary pouze od právnických osob se sídlem v ČR a od českých občanů,” zopakovalo v reakci na svolání této schůze.