Vláda připravila změny v příspěvcích na bydlení na pomoc s energetickou chudobou

Domácnostem ohroženým v letošním roce tzv. energetickou chudobou mají pomoci změny v zákoně o státní sociální podpoře. Návrh jeho novely schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 5. ledna 2022.  Návrh novely zákona o státní sociální podpoře má řešit problémy s vysokými cenami energií v těch případech, kdy si domácnosti vzhledem ke své ekonomické situaci nedokáží s prognózovaným nárůstem nákladů na bydlení samy pomoci.

„Vláda dnes schválila pomoc lidem, kteří jsou zasaženi nárůstem cen energií, což je problém, se kterým se musíme potýkat od začátku, od prvních chvil, kdy jsme byli jmenováni. Rozhodli jsme o tom, že se navýší adekvátně příspěvek na bydlení a rozšířili jsme ho také tak, aby na něj dosáhlo více lidí. Současně jsme rozhodli, že v případě dalších dramatických výkyvů na trhu s energiemi bude moci vláda mimořádně zvýšit normativy na základě vládního nařízení, aby nemuselo docházet neustále k úpravě zákona. A cílem samozřejmě je, aby ta pomoc, pokud bude potřeba, byla rychlá a co nejúčinnější,“ konstatoval premiér Petr Fiala.

Pokud novela projde legislativním procesem, zvýší se tzv. normativní náklady na bydlení o pevně stanovené částky podle počtu osob v domácnosti a typu bydlení. Například jednočlenné domácnosti v nájemním bydlení se podle vládního návrhu k normativním nákladům přičte 1 120 korun, u domácnosti o čtyřech a více osobách ve vlastním či družstevním bydlení to bude o 2 147 korun. O příspěvek na bydlení budou moci nově požádat i lidé v podnájmu a osoby užívající byt na základě služebnosti a všechny změny mají mít zpětnou platnost od ledna. Vláda navíc má získat ze zákona i pověření změnit tyto pevné částky v případě potřeby i během roku formou nařízení.