EU bude asi považovat jadernou energii za zelenou

České ekonomice – a nové Fialově vládě – se na Nový rok dostává jednoho z nejlepších příslibů, jaký si vůbec mohla přát. Evropská unie by totiž mohla začít posuzovat jadernou energetiku a některé druhy energetiky založené na zemním plynu jako zelenou aktivitu.

To by znamenalo, že investice do takové energetiky jsou považovány za udržitelné. Banky by pak neměly problém s jejich financováním a pojišťovny zase s pojišťováním. Bez toho je například investice do jaderné energetiky extrémně riziková, což představuje fatální problém pro hospodářství typu českého, jež se bez jádra ve svém energetickém mixu do budoucna obejde jen těžko.

Zprávu dnes přinášejí Financial Times.

Za zahrnutí jádra mezi zelené zdroje lobbuje na úrovni EU předně Francie, k níž se připojují některé země jižní, střední a východní Evropy, včetně ČR. Četní vrcholní politici v EU, například představitelé vládních Zelených v Německu, nejsilnější ekonomice EU, jsou však proti.

Podle zmíněné zprávy Financial Times by jaderná energie mohla být na úrovni EU považována za udržitelnou, jestliže bude optimálně nakládáno s jaderným odpadem. Za udržitelné by se pak považovaly ty nové jaderné elektrárny a bloky, jejichž výstavba bude povolena do roku 2045. To by se v případě ČR potenciálně týkalo nových jaderných bloků jak v Dukovanech, tak v Temelíně.

Pokud Brusel začne definitivně považovat jádro ze zelené a udržitelné, vytrhne tím velký trn z paty nové Fialově vládě, pro kterou znamená současný enormní růst cen energií klíčovou výzvu. Dlouhodobě jej v podmínkách ČR lze nejúčinněji omezit právě výstavbou nových jaderných zdrojů.    

Lukáš Kovanda, Ph.D.
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, Trinity Bank