Benzín v Česku zdražuje v posledním roce rychleji než na Slovensku či v Německu

Pohonné hmoty v posledních týdnech zlevňují nejen v Česku, ale také v okolních zemích. V ČR na Silvestra bude průměrná cena benzínu činit zhruba 36 korun za litr, nafta vyjde na přibližně 35 korun za litr. Prakticky po celý letošní rok však cena pohonných hmot rostla, takže toto zdražení je nyní klíčovým inflačním činitelem.

Česko pak mezi zeměmi střední Evropy patří k těm, kde pohonné hmoty v uplynulém roce zdražovaly spíše mírněji. Mezi 30. listopadem 2020 a 20. prosincem 2021 zdražil benzín v Česku o 31,8 procenta. Mírněji zdražil na Slovensku, o 25,6 procenta, ale také v Německu, o 31,7 procenta. V Maďarsku, v Rakousku i v Polsku zdražoval benzín vesměs výrazněji než v Česku (viz tabulka níže).

Motoristé na Slovensku nebo v Německu těžili z kursového vývoje. Euro totiž v uvedeném období vůči dolaru zpevnilo, o více než pět procent. Naopak koruna, forint i zlotý proti dolaru oslabily, a sice o 1,6, resp. 8,5, resp. 9,3 procenta. Poměrně výrazné oslabení forintu a zlotého vůči dolaru, v němž se ropa mezinárodně obchoduje, představuje klíčový důvod, proč v Maďarsku nebo v Polsku benzín zdražil relativně výrazněji než na Slovensku, v Německu či v Česku.

Roli však hrají i jiní činitelé než kursoví, třeba daňoví. Například v ČR byla k 1. 1. 2021 snížena spotřební daň z motorové nafty, což je zásadní důvod, proč tato pohonná hmota zdražila v uvedeném období v ČR méně než na Slovensku, v Rakousku, v Polsku i v Německu. Jedinou zemí, kde nafta zdražila méně než v ČR, je v rámci sledovaného vzorku Maďarsko.  

Lukáš Kovanda, Ph.D.
Hlavní ekonom, Trinity Bank