Nezaměstnanost v ČR klesá, trh práce během pandemie ani nestačil vychladnout

Nezaměstnanost v ČR v listopadu dle očekávání klesla na 3,3 procenta, z říjnových 3,4 procenta. Nižší byla nezaměstnanost naposledy loni v březnu. Znamená to, že trh práce prakticky již překonal útlum způsobený pandemickou situací.  

Na úřady práce se evidentně v nijak významné míře nehlásí ani pracovníci gastronomie, ubytování či služeb, což jsou sektory pandemií zvláště tíživě dotčené. Buď tedy tito lidé nacházejí novou práci velmi rychle, nebo se s těžkou situací dokážou vyrovnat, aniž by museli hledat nové zaměstnaní.  

Trh práce v ČR tak během pandemie nestačil „vychladnout“, což představuje klíčový inflační tlak současnosti. Trh práce je stále přehřátý, o čemž svědčí takřka rekordní počet volných pracovních míst, takřka 345 tisíc.  

V prosinci lze očekávat mírný nárůst míry nezaměstnanosti, na 3,4 procenta, který bude souviset s nástupem vrcholné zimní sezony a útlumem prací v exteriéru. Další tlak na růst míry nezaměstnanosti pak v lednu vytvoří ukončování úvazků k 31. prosinci. S koncem zimy a nástupem jara pak míra nezaměstnanosti klesne, a to dokonce pod svoji listopadovou úroveň.  

Lukáš Kovanda, Ph.D.