11. září stálo Českou republiku zhruba 17,5 miliardy korun

Newyorské útoky z 11. září 2001, jejichž dvacáté výročí si dnes připomínáme, stěžejně přispěly k rozpoutání „války proti terorismu“, do níž se zejména na území Afghánistánu a Iráku zapojili také české vojenské jednotky. Česká republika za tyto mise do loňského roku vydala zhruba 17,5 miliardy korun. 

Za vojenské mise v Afghánistánu vydal český stát v letech 2004 až 2020 celkem 16,44 miliardy korun. Za irácké mise do roku 2009 pak necelou miliardu korun. Vyplývá to z údajů v jednotlivých příslušných sněmovních tiscích každoročně vyhodnocujících nasazení sil ministerstva obrany na zahraničních misích. Ministerstvo obrany realizovalo související výdaje také ještě třeba v Kuvajtu nebo Pákistánu, ale ty již byly svojí výší relativně zanedbatelné. Celkový účet tedy zní opravdu zhruba na 17,5 miliardy korun. 

Suma ale nezahrnuje například náklady na vyslání 6., resp. 11 polní nemocnice, jejichž lékařské týmy plnily v Afghánistánu své úkoly už v letech 2002 a 2003. Včetně polního chirurgického týmu je tvořilo více než 290 vojáků. Suma také nezahrnuje náklady střežení zastupitelského úřadu ČR v Kábulu, které od roku 2017 zajišťovala vojenská policie.   

Jinak jsou ale zahrnuty všechny výdaje na a irácké afghánské mise, jež ministerstvo obrany za léta 2004 až 2020 vykázalo. Jedná se například o náklady zajištění působení skupiny speciálních sil, která v Afghánistánu operovala v letech 2004 až 2009 v rámci operace Trvalá svoboda. Nebo o náklady na vybudování a vedení vlastního provinčního rekonstrukčního týmu v Lógaru v letech 2008 až 2013.

Průměrně roční výdaje na zajištění pouze afghánských vojenských misí činily v období 2004 až 2020 celkem 967 milionů korun. Nejvyšší výdaje související s afghánskými misemi byly vykázány za rok 2009, tehdy dosahovaly 2,3 miliardy korun. Tehdy se časově překryly své klíčové miste českých vojáků v Afganistánu, tedy zmíněné působení v rámci operace Trvalá svobody a působení lógarského týmu. Od roku 2009 měly roční výdaje na mise v Afghánistánu trendově sestupnou tendenci (voz graf níže), výdaje na irácké mise klesly v roce 2010 na nulu.  

České daňové poplatníky tedy vyšly afghánské a irácké vojenské mise posledních takřka dvaceti let na nezanedbatelnou sumu bezmála osmnácti miliard korun. Vše ale nelze přepočítávat čistě na peníze. Česko plnilo svoji spojeneckou roli. Zlepšovalo si svoji pověst ve světě. Stavělo se za určité hodnoty.  

Navíc, vrátíme-li k přepočítávání na peníze, necelá miliarda korun ročně, což je průměrný náklad afghánských misí, je z hlediska přínosů nakonec přijatelnou sumou. Takové peníze si Česko, tedy Češi, bude umět zase poměrně snadno vydělat. Co už vrátit bohužel nelze, jsou ztráty na životech českých vojáků, kteří během těch dvaceti let v misích souvisejících s „válkou proti terorismu“ zahynuli. 

Lukáš Kovanda, Ph.D.
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, Trinity Bank