Do kanceláře může zaměstnance nalákat stravování i firemní kultura

Po mnoha měsících práce z domova se zaměstnavatelé pomalu snaží znovu přilákat své lidi do firemních kanceláří. Zájem je však až na výjimky zatím jen malý. Lidé si zvykli na pohodlí home office a firmy proto řeší, zda do budoucna snižovat kancelářské plochy anebo investovat do posílení firemní kultury, která by jim mohla pomoci týmy přitáhnout zpět pod jednu střechu.

Alespoň částečně z domova pracovala na jaře dle průzkumu společnosti Welcome to the Jungle až třetina všech zaměstnanců, v některých oborech však jejich podíl přesahoval dokonce i 90 %. Přesto, že nyní již má většina z nich možnost vrátit se do firemních kanceláří, se do nich zatím moc nehrnou. Například dle průzkumu asociace ABSL a poradenské společnosti Colliers zavítá mezi kolegy jen asi 15 % zaměstnanců oboru zákaznických, podnikových a IT služeb, který reprezentuje zhruba 120 tisíc kancelářských pracovníků. To potvrzuje i Jaromír Staroba, ředitel centra podnikových služeb pivovarnické společnosti ABInBev: „Už začátkem května jsme zaměstnancům nabídli možnost znovu začít využívat firemní kanceláře. V první fázi jsme umožnili zaplnění 15 % kapacity s tím, že si zaměstnanci musí předem rezervovat místo i čas, který chtějí v kanceláři strávit. Kapacitu jsme od půlky června navýšili na 50 %, zájem o práci z kanceláře je však stále velmi malý.“ Podobné zkušenosti hlásí i celá řada dalších firem. Některé z nich, především z IT sektoru, dokonce zatím návrat z home office ani nevyhlásily a nadále doporučují pracovat z domu.

Hlavně nenutit

Plných 60 procent firem je přitom podle průzkumu ABSL a Colliers přesvědčeno o tom, že lidi nelze k návratu do firemních kanceláří nutit, a že je potřeba je nechat samostatně rozhodovat o tom, kdy budou pracovat z kanceláře a kdy z domova. Zároveň firmy zjišťují, co by mohlo jejich pracovníky k návratu namotivovat. Pro valnou většinu z nich je to flexibilita, tedy možnost střídat domácí a kancelářské prostředí. Zaměstnanci z kanceláří ve formě open space zase v souvislosti s návratem zmiňují vlastní kancelář nebo menší a oddělené pracovní zóny. Často zmiňovaným motivátorem zaměstnanců je i firemní stravování.

Tři ze čtyř firem přemýšlí o zmenšení kanceláří

Je zřejmé, že rok pandemie a práce z domova změnil pracovní návyky lidí. I proto začíná řada firem přemýšlet o tom, jaká bude v budoucnu funkce firemních kanceláří. Podle zmíněného průzkumu asociace ABSL a poradenské společnosti Colliers řeší v současné době tři ze čtyř firem úpravy nájemních smluv a optimalizaci plochy svých kanceláří. Plánují také snižování počtu pracovních stolů i celkové kancelářské plochy a při přestavbě svých prostor kladou důraz na zázemí pro setkávání, spolupráci a kreativitu. „Firmy se tak připravují na hybridní způsob práce, který se stane v budoucnu běžným modelem,“ říká Jonathan Appleton, ředitel ABSL, a dodává: „Z klasických kanceláří, kde měl každý svůj dedikovaný stůl, se budují kanceláře zaměřené na prostory, v nichž se mohou lidé potkávat a spolupracovat. Všechny vybavené technologiemi a obřími obrazovkami, aby se ke schůzkám mohli připojit i další kolegové, kteří jsou právě ve své domácí kanceláři.“

Táhne i firemní kultura

Hybridní způsob práce a flexibilitu podporuje již od svého vstupu na český trh i kalifornská firma Pure Storage, která před rokem a půl v Praze otevřela své výzkumné a vývojové centrum. A zdá se, že se to nyní v dobrém vrací. „Naši zaměstnanci si mohou sami zvolit, odkud chtějí pracovat, zda z domova, z kavárny anebo z firemní kanceláře. Tento přístup, respektive flexibilita, je spolu s otevřeností ve všem, co děláme, a s transparentností, silným pilířem naší firemní kultury, která se velmi osvědčila. Dokáže totiž přitáhnout lidi,“ vysvětluje Jacob Ringler, šéf pražského centra, s tím, že nejde jen o stávající zaměstnance při návratu z home office, ale i o nové uchazeče. Ti totiž při přijímacím pohovoru často zmiňují právě zdejší firemní kulturu, která byla pro ně při rozhodování o novém zaměstnavateli rozhodující. Zmíněná otevřenost se pak projevuje nejen v řízení a jednání s lidmi, ale třeba i v tom, že firma nechala své lidi, aby se podíleli na tvorbě jejich pracovního prostředí.

Kanceláře proto odpovídají jejich potřebám a preferencím a rádi v nich tráví svůj čas. I to velmi pomohlo při jejich návratu z několikaměsíčního home office. „Důležitým motivátorem při návratu našich lidí byl i přátelský týmový duch, kterého tu podporujeme celou řadou aktivit. Lidé musí mít pocit, že jsou součástí silné komunity a tento pocit je pro ně nyní, po složitém pandemickém roce, zvlášť důležitý,“ doplňuje Jacob Ringler. Z jeho pohledu se spokojenost zaměstnanců nese ruku v ruce se spokojeností zákazníků. „Společnosti, které se umí flexibilně přizpůsobit měnícím se způsobům práce a potřebám svých pracovníků, budou do budoucna atraktivní pro nové uchazeče, a tím i konkurenceschopné,“ zdůrazňuje na závěr Jacob Ringler.