Nejsou lidi, zpohodlněli a platí je stát na dluh. Česko v důsledku pandemie zaplaví tisíce pracovníků z ciziny

Stavebnictví, pohostinství, hotelnictví. V těchto a v řadě dalších segmentů české ekonomiky se firmy stále palčivěji potýkají s nedostatkem vhodné pracovní síly. Nejsou lidi. Dnes nově zveřejněná data by měla potvrdit znatelně klesající tuzemskou míru nezaměstnanosti, v červnu podle odhadu činila 3,7 procenta, o 0,2 procentního bodu méně než v květnu. Tato čísla jsou na první pohled jistě příznivá. Ukazují, že česká ekonomika pandemickou situaci zvládla velmi dobře. Vládní programy typu Antiviru zabraly. Ovšem za cenu stovek miliard nového dluhu se úspěšně zachraňovala pracovní místa. Takže řadu zaměstnanců místo jejich zaměstnavatele ve skutečnosti platil daňový poplatník, a to často i tehdy, když se v práci zrovna příliš nepředřeli.  

Část Čechů si během pandemie našla jinou práci. Třeba ve sféře placené z veřejných peněz. Stát neustálým navyšováním počtu úředníků a dalších zaměstnanců placených z veřejných peněz odsává pracovníky právě stavebním firmám, restauracím či hotelům. Část Čechů během pandemie, kdy jim stát, resp. Daňový poplatník, platil za nepracování, tedy jakousi dovolenou, také zpohodlněla. Do náročné práce třeba na stavbě se jim nyní chce ještě méně než před pandemií. Navíc se bojí, že delta varianta covidu na podzim opět způsobí vlnu uzavírek, takže raději pracují v segmentech, kde uzavírky nehrozí. Což rozhodně není případ restaurací či hotelů.  

Spásou tak mnohým českým firmám jsou cizinci. Navzdory pandemii loni v Česku přibylo 22 tisíc zahraničních pracovníků. Už jich je podle údajů agentury Grafton celkem 644 tisíc, jejich počet citelně narůstá každoročně už od roku 2014. A poroste i letos. Dominují Ukrajinci, Slováci a Vietnamci. Hned 240 tisíc cizinců pracuje v metropoli Praze. Uplatnění nacházejí však i mimo města. Například ukrajinské česačky a česáči ovoce jsou zpravidla mnohem výkonnější než jejichž čeští kolegové. Jeden příklad za všechny. Nejvýkonnější pracovnice z Ukrajiny sklidí denně až 200 kilogramů hrachových lusků. Češi běžně zvládnou sklidit jen 50 kilogramů.  

Pandemie tak ještě uspíší příliv zahraničních pracovníků do Česka. Ten je nyní stále ještě omezený pandemickými restrikcemi a obavou lidí po celém světě z nákazy, nyní nejnověji z delta mutace covidu. Až však pandemická situace zcela odezní, na český trh práce bude proudit ještě více cizinců než před pandemií.  

Česko se tak ocitá v paradoxní situaci. Na dluh, kteří budou splácet Češi, i ti ještě nenarození, dává práci znatelně rostoucímu počtu cizinců.

Lukáš Kovanda, Ph.D. 
Národní ekonomická rada vlády (NERV) 
Hlavní ekonom, Trinity Bank