Akcie Monety dnes znatelně rostou. Trh pozitivně reaguje na rámcovou smlouvu se společnostmi skupiny PPF

Akcie Monety dnes rostou, aktuálně přidávají 2,3 procenta, hned po otevření pražské burzy přitom přidávaly dokonce takřka čtyři procenta. Pozitivně reagují na včera večer oznámený podpis rámcové smlouvy Monety se společnostmi ze skupiny PPF ohledně akvizice Air Bank, českého a slovenského Home Creditu a společnosti Benxy. Akvizice je podmíněna souhlasem akcionářů banky na mimořádné valné hromadě, která se bude konat v červnu. 

Akvizicí získá Moneta od skupiny PPF sto procent akcií skupiny Air Bank za celkovou kupní cenu 25,9 miliardy korun. Ta bude hrazena z 2,59 miliardy korun z nadbytečného kapitálu banky a z 23,31 miliardy korun získané úhradou emisního kurzu skupinou PPF za úpis 291,375. 000 nově vydaných akcií Monety. Nové akcie budou vydány za 80 korun za akcii a navýší celkový kapitál banky. Kupní cena bude zaplacena při vypořádání akvizice. 

Trh tak nepotvrzuje slova některých tuzemských analytiků, že pro akcionáře Monety jde o nevýhodnou transakci. V takovém případě by nastala okamžitá negativní reakce trhu, neboť akcionáři by se akcií Monety ve zvýšené míře zbavovali.  

Lukáš Kovanda, Ph.D.