Výhody vytápění propanem: Kombinuje výhody tuhých paliv i zemního plynu či elektřiny

Stále častěji se v českých domácnostech a firmách uplatňuje vytápění propanem. Propan (LPG) totiž umožňuje zachovat všechny výhody plynového vytápění, a to i v lokalitách, kde není možné realizovat plynovou přípojku, nebo by to bylo příliš drahé. Výhodou propanu jsou také stabilní ceny. Dominantně na propan přecházejí domácnosti, které dosud topily uhlím v nyní již zakázaných kotlech, současně jde o přijatelnější alternativu elektřiny.

S koncem topné sezóny nastává nejlepší čas k úvahám nad možnou modernizací vytápění. Stará kamna, neefektivní elektrické topení nebo starý kotel na uhlí, který už není možné legálně provozovat, může dobře nahradit kondenzační plynový kotel, který spaluje propan (LPG) ze zásobníku. Toto řešení vhodné jak pro běžné domácnosti, tak i pro menší firmy s sebou nese celou řadu výhod.

Pohodlné ovládání

Plynové topení jednoznačně vítězí v komfortu ovládání. Kotel není nutné roztápět, odpadá přikládání paliva a čištění. Většinu plynových kotlů je možné připojit k chytrému termostatu nebo centrální jednotce chytré domácnosti. Snadno si tak nastavíte nejen požadovanou teplotu, ale také její průběh v čase – třeba vytopení interiéru před vaším návratem z práce. Plynové topení je také možné ovládat na základě takzvané ekvitermní křivky, kdy kotel topí přesně podle venkovních teplot.

A odpadá rovněž skladování paliva. „Topení propanem sice vyžaduje zásobník, ten však obvykle výrazně méně prostoru než zásoba dřeva či uhlí. Zásobník navíc můžete mít v odlehlém koutě zahrady nebo dvora, případně zvolit podzemní variantu a prakticky o něm víte jen když je třeba ho doplnit z autocisterny,“ popisuje hlavní výhody zásobníků na propan Jiří Karlík, odborník pro oblast LPG a generální ředitel společnosti Primagas.

Nepotřebujete plynovou přípojku

V Česku je stále ještě hodně míst, kde není plynová distribuční síť. A nejde přitom jen o nějaké odlehlé lokality, ale i o běžné obce a některé čtvrti ve větších městech či jejich satelity. Na řadě dalších míst může být realizace plynové přípojky komplikovaná a finančně náročná. Vytápění propanem vás závislosti na plynové energetické síti zbaví a je dostupné prakticky všude, kam se dostane autocisterna pro doplňování zásobníku. A v případě nutnosti se dostane takřka všude při využití menší varianty s pohonem všech kol. Zásobník přitom zvládne doplnit na vzdálenost desítek metrů.

Stabilní cena bez regulované složky

Plynové topení pracuje velmi úsporně. Moderní plynový kotel pracuje s účinností v rozmezí 107 až 109 %, protože navíc využívá i kondenzační teplo spalin. To se ve výsledku projeví v nižších nákladech na vytápění. Ceny LPG jsou navíc ve srovnání s cenami zemního plynu a elektřiny stabilní. „LPG je dobře dostupné palivo, kterého je na trhu dostatek. Vzniká totiž jako vedlejší produkt rafinace ropy nebo těžby zemního plynu. Ceny LPG navíc tolik nekolísají, což se ukázalo jako velká výhoda například v době energetické krize v roce 2022,“ vysvětluje Jiří Karlík ze společnosti Primagas.

Cena energie z LPG v loňském roce činila průměrně 2,8 Kč/kWh. Jde o konečnou cenu vč. DPH, dopravy i dalších poplatků, kde nefiguruje žádná regulovaná složka, takže nehrozí skokové zdražení jako před časem u elektřiny. „Dominantní podíl nových odběratelů přešla na propan z uhlí, zejména po nutné odstávce starého kotle. Nezanedbatelná část domácností zvolila propanové vytápění po špatných zkušenostech s elektřinou, protože provozní náklady v případě propanu jsou obvykle méně než poloviční,“ doplnil Jiří Karlík.

Možnost nakupovat palivo době, kdy je nejlevnější

S cenou propanu také souvisí jeho další výhoda – můžete ho nakoupit během pozdního jara a léta, kdy je nejlevnější. „Dobrým načasováním nákupu LPG na období od května do konce srpna mohou lidé ušetřit třeba i 10–12 % z jeho ceny. Cenu LPG je navíc možné stejně jako ceny elektřiny nebo zemního plynu fixovat na dva roky dopředu,“ uvádí Jiří Karlík a připomíná, že odběratelé nemusí platit za celý doplněný zásobník najednou. Místo jednorázového velkého výdaje si mohou zvolit zálohové platby a vyúčtování spotřeby. Propan tak v sobě díky možnosti předzásobení, sezónní slevy a současně rozložení platby za energii do celého roku kombinuje výhody tuhých paliv a zemního plynu či elektřiny.

Snadný přechod na propan

Pokud se chystáte na modernizaci vytápění nebo vás ještě čeká povinná odstávka nyní již zakázaného kotle – topenáři odhadují, že vyšší desítky tisíc kotlů 1. a 2. emisní třídy jsou stále v provozu –, ve většině případů se rozhodnete pro plynové vytápění. V případě propanu budete potřebovat zásobník na kapalný plyn. Dobrou zprávou je, že si jej nemusíte kupovat. Poměrně velká jednorázová investice zůstává na bedrech dodavatele propanu, pokud si zásobník pronajmete. „Je ale třeba počítat s náklady na projektovou dokumentaci, plynové potrubí a napojení zásobníku či jeho dopravu a ukotvení, vč. dodatečného poplatku za povolení tzv. jednoduché stavby plynoucího z loni novelizovaného stavebního zákona,“ popisuje Jiří Karlík s tím, že celý proces instalace od úvodní konzultace ohledně konkrétního technického řešení až do prvního naplnění zásobníku kapalným propanem se obvykle vejde do tří měsíců.

Foto: Primagas