Jazz Open Ostrava 2023 přiveze groove pro nejširší publikum jazz, fusion, funk, R&B i pop jazz

17. ročník Jazz Open Ostrava, který vyvrcholí 22. června, tradičně zahrne Groove Jam, několik menších koncertů a na závěr show na Slezkoostravském hradě. Letošní novinkou byl březnový prolog festivalu, který uvítal fenomenální polské duo Głyk-Matusik (vibrafon a piano), nově se také chystá přenos koncertu z Českého Rozhlasu Ostrava. Do síně slávy bude za osobní přítomnosti uveden Emil Viklický, o několik dní později pak přijedou dvě světová jména: The Next Movement a Dirty Loops.

„Letos pokračujeme v řadě neotřelých a velmi temperamentních headlinerů. Po Electro Deluxe, Phillipu Lasstierovi nebo loňských The Brand New Heavies přivítáme dvě zahraniční megastar. The Next Movement a Dirty Loops. Obě patří k extrémně žádaným koncertním kapelám, mimo jiné proto že je jejich hudba přístupná a srozumitelná širokému publiku. Jakmile si je pustíte, začne to s vámi šít,“ uvádí s nadšením Boris Urbánek, zakladatel a ředitel festivalu.

Organizátoři zvou ale nejen na hrad. Festival opět začne ve středu 7. června tzv. Groove Jamem, kde se mohou muzikanti i posluchači začít ladit na tu správnou notu. Ve čtvrtek 15. června, také v Docku, bude do festivalové síně slávy uveden letošní jubilant, skladatel a pianista Emil Viklický s triem. „Emil Viklický patří už téměř padesát let k absolutní špičce na naší jazzové scéně. Absolvent Berklee College Of Music v Bostonu je stále velmi aktivním hudebníkem, který velkou část svého uměleckého života tráví na evropských i světových pódiích, zejména v USA nebo Japonsku. Jeho trio doplní bubeník Jiří Stivín jr. a Petr Dvorský na kontrabas,“ prozrazuje Urbánek.

16. června proběhne ve Studiu 1 Českého rozhlasu Ostrava koncert ostravské legendární kapely Boris Band Combination s hostem Jiřím Haladou. Koncert bude v přímém přenosu vysílán na stanici Čro Ostrava a streamován na internetových platformách. Saxofonista Jiří Halada v 80. letech emigroval do Německa, kde se postupně přiřadil k absolutní jazzové špičce. Nedávno se vrátil do ČR a také už několikrát vystoupil s BBC. Zajímavostí je, že půjde o jeden z posledních společných koncertů s mladou bubenicí Kristýnou Sibinskou. Ta v létě odjíždí do USA na Berklee College Of Music v Bostonu, kde díky svému talentu získala čtyřleté „full stipendium“.

Dirty Loops

22. června festival vyvrcholí třemi vystupujícími na Slezkoostravském hradě. Program zahájí pozoruhodná mladá formace NaOddBeat. Kapelu tvoří studenti Konzervatoře Jaroslava Ježka v Praze, mezi nimi mladý ostravský pianista Nicolas Gatto. Poté vystoupí trio The Next Movement ze Švýcarska, které se během posledních tří let stalo senzací na evropských pódiích. Nápad vystoupit na Jazz Open Ostrava vznikl během společného vystoupení s kapelou BBC na loňském Black Sea Jazz festivalu v Gruzínské Batumi. Samotný závěr festivalu bude patřit kapele Dirty Loops.

Tato kapela se stala po svém založení v letech 2008 – 2014 naprostým fenoménem na kanálu YouTube. Poté si je vzal pod křídla slavný americký producent Quincy Jones, který produkoval mimo jiné desku Thriller nebo Bad od Michaela Jacksona. V roce 2014 vydali Dirty Loops bestsellerové Loopified, poté v roce 2020 album Phoenix a v roce 2021, společně s kytaristou Cory Wongem, Turbo. Dnes patří k nejžádanějším kapelám na světě.

Boris Band Combination

„Jako každý rok myslíme také, ale nejen, na nastupující generaci fanoušků. Proto je vstup pro děti a mladistvé až do 15 let zdarma, studenti, senioři a držitelé průkazu ZTP vstupenky pořídí s 50% slevou. Zároveň nabízíme první vlnu lístků v předprodeji za cenu, která je zásadně nižší než u tour jednoho či druhého headlinera – chtěli jsme lidem ulehčit rozhodování,“ usmívá se ředitel akce.

Podle pořadatelů je zájem ostravanů rok od roku větší a díky podpoře Statutárního Města Ostrava a Moravskoslezského kraje se daří zvyšovat dramaturgickou, organizační i společenskou úroveň festlialu s mezinárodním obsazením. Vstupenky lze pořídit na stránkách GoOut.cz.